Aktuality

V Lounech se lidé potkali na dvorku knihovny na Férové snídani na podporu pěstitelů již po desáté

Letošní rok se spojila Městská knihovna Louny s Mateřskou školou Fügnerova a dopadlo to skvěle. Děti s pomocí paní učitelek a paní kuchařky připravily mnoho dobrot. Domácí pomazánky, muffiny, houstičky, palačinky nebo sušenky. Společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin jsme dali najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují naše potraviny. Tento komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě uspořádali dobrovolníci celkem na více než 140 místech České republiky.

Cyklus Tajemství Loun první republiky tentokrát o stavebním vývoji města

Do 19. pokračování setkání studentů Třetího věku MKL nad tématy doby první republiky přijal tentokrát pozvání pan Martin Vostřel z Oblastního muzea v Lounech. Ten osvětlil studentům velkou stavební aktivitu místních stavebních firem i stavebních družstev, které v Lounech v období dvacátých a třicátých let minulého století vystavěly několik obytných kolonií. Tyto obytné čtvrti dodnes patří k nejkrásnějšímu bydlení v Lounech. Zároveň studenty seznámil prostřednictvím unikátních dobových fotografií s nejnuznějším dobovým bydlením ve vagonové kolonii či tzv. Škvárovně.

Mladí talenti zazářili na Dětské scéně v Lounech

V Lounech se během víkendu 20. – 21. dubna konala krajská recitační soutěž Dětská scéna 2024, která shromáždila mladé talenty z celého Ústeckého kraje. Mladí recitátoři ve věku od 7 do 15 let předávali své texty poezie i prózy lektorskému sboru i početnému publiku.

Nejdříve cukr a potom ještě sladká odměna od skladatele

Městská knihovna Louny připravuje pravidelně pro své studenty Třetího věku během školního roku exkurze do všech koutů České republiky. Stejně tomu bylo i ve čtvrtek 18. dubna 2024, kdy 50 studentů zamířilo do Středočeského kraje.

ČTENÁŘKA ROKU 2024

Městská knihovna Louny má svou čtenářku roku 2024, zároveň je to i krajská vítězka, velkým potěším pro lounské je, že domů přivezla i celorepublikovu cenu

Dětská scéna Louny 2024: Mladí divadelníci ve Vrchlického divadle

Ve dnech 13. a 14. dubna 2024 se ve Vrchlického divadle v Lounech konala krajská přehlídka dětského divadla a recitačních kolektivů Ústeckého kraje s názvem Dětská scéna Louny 2024. Tato přehlídka, která slouží jako postupové kolo na celostátní přehlídku ve Svitavách, dala prostor mladým divadelním talentům z celého kraje, aby předvedli své umění, vzájemně se inspirovali a v neposlední řadě se utkali o postup na národní přehlídku.

Noc s Andersenem v Lounech: Pohádková noc plná her a zábavy

Dne 22. března 2024 se v Městské knihovně Louny odehrál večer plný pohádek, hudby a pohodové atmosféry. Tento rok byla tradiční akce Noc s Andersenem zaměřena na propojení literatury s hudbou prostřednictvím hudebních pohádek.

Louny, Poeticky! oslavily talent mladých recitátorů

V sobotu 23. března se v Lounech konala krajská postupová recitační přehlídka Louny, Poeticky! 2024 s postupem na národní přehlídku Wolkrův Prostějov. Přehlídka, která se koná pod záštitou Městské knihovny Louny, je určena pro mladé recitátory z Ústeckého kraje a dává jim možnost zabojovat o postup na prestižní celostátní festival.

Studenti projektu Třetí věk Louny na exkurzi za historií a kulturou

V sobotu 16. března se studenti projektu Třetí věk Louny vydali na exkurzi plnou historie a kultury. Jejich cesta vedla do bunkru Drnov – Muzea studené války a protivzdušné obrany, na výstavu fotografií Jiřího Hanke na kladenském zámku a do kostela Nejsvětější Trojice ve Smečně.

O lounských legionářích

Do 18. pokračování setkání studentů Třetího věku MKL nad tématy doby první republiky přijali pozvání pánové Jiří Líšťanský a Jaroslav Havrlant.

Recykluj mobil bezpečně a ekologicky

V dnešní době se mobilní telefony staly nedílnou součástí našeho života. Používáme je ke komunikaci, zábavě, práci i vzdělávání. Průměrná životnost mobilu je ale jen okolo 2-3 let. Poté se staré telefony hromadí v šuplících nebo se vyhazují do běžného odpadu. To je ale velká chyba!

Rekonstrukce IT infrastruktury v Městské knihovně Louny

Městská knihovna Louny uspěla v žádosti o dotaci z IROP – Knihovny – SC 4.4 v gesci Ministerstva pro místní rozvoj ČR na obnovení počítačové a kancelářské techniky. Konkrétně se jedná o servery, PC sestavy, tiskárny, knihoboxy, projektory apod.

Kosmas cena čtenářů - Magnesia Litera 2024

Hlasujte v anketě o nejoblíbenější knihu čtenářů. Vyberte původní českou beletristickou knihu s datem prvního vydání 2023, která se vám nejvíce líbila, či o níž si myslíte, že je nejlepší. 500 vylosovaných čtenářů získá od knihkupectví Kosmas poukázku na nákup knih v hodnotě 200 Kč.

Dětská scéna 2024 - okresní kolo

Vážené recitátorky a recitátoři,

již nyní se můžete hlásit do okresního kola postupové recitační přehlídky DĚTSKÁ SCÉNA 2024, která se bude konat v neděli 24. 3. 2024 v Klub(ovně) Luna.

Letošní masopustní oslavy budou jiné

Tradičně jsme oslovili Oblastní muzeum v Lounech, Informační centrum Louny, Vrchlického divadlo a nově kamarády z lounských sportovních příspěvkových organizací. Pracujeme společně pro naši komunitu.

Panel mládeže

Panel mládeže vzniká na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy jako nový poradní orgán a bude složen výhradně ze zástupců mladých lidí ve věku 15–26 let. Cílem nově vznikajícího týmu mladých lidí je umožnit jim spolurozhodovat o skutečnostech, které se jich bezprostředně týkají. Věříme totiž, že při řešení problematiky mládeže by měla mít hlavní slovo samotná mládež. Chceme znát výzvy, kterým různé skupiny mladých lidí čelí, a jejich názory a podněty na možná řešení.

Z Loun za velkou louži aneb americký sen českého zlatníka

Městská knihovna Louny pokračuje i v tomto roce v přednáškovém cyklu Tajemství Loun první republiky pro studenty projektu Třetí věk. V jeho již 17. pokračování vystoupil vedoucí Státního okresního archivu v Lounech Jan Mareš se strhujícím příběhem o životní cestě jednoho z nejproslavenějších lounských rodáků Josefa Bulovi.

Letní příměstské tábory s knihovnou 2024

Milé děti, vážení rodiče,

i v roce 2024 nabízí Městská knihovna Louny během letních prázdnin příměstské tábory. Celkem nabízíme 8 tematických příměstských táborů. Tábory mají základnu v knihovně a Klub(ovně) Luna. Většina aktivit se odehrává v přírodě nebo v centru města. Přihlášené děti musí být absolventy 1. třídy základní školy.

Otevírací doba o Vánocích

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

během vánočních svátků bude knihovna otevřena následovně:

Za zábavou do knihovny

V Městské knihovně Louny se v sobotu 25. listopadu konala úspěšná akce pro děti i celé rodiny. Proběhla v rámci celostátní aktivity Den pro dětskou knihu. Tato tradice začala v roce 2006 v děčínské knihovně a od následujícího roku se k ní přidaly knihovny z celé republiky. Cílem je ukázat knihovnu jako příjemný a bezpečný prostor, který láká návštěvníky k objevování světa knih, ale nabízí také pestrou paletu aktivit pro malé i velké.

Poezie není nuda

Každoročně se začátkem listopadu desítky měst stávají místem, kde probíhá festival „Den poezie“. Koná se na počest narození Karla Hynka Máchy již od roku 1999. Navzdory názvu jde o čtrnáct dnů, které různé organizace věnují aktivitám přibližujícím svět poezie široké veřejnosti. A Městská knihovna Louny u toho nemohla chybět.

V lounské knihovně se soutěžilo

Páteční odpoledne 10. listopadu patřilo v Městské knihovně Louny především školákům. Vrcholilo zde finálové kolo Velkého vědomostního zápolení. Jedná se o přátelské klání v oblasti literatury, kultury a významných osobností se zaměřením na lounský region.

Uzávěrka knihovny

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

z důvodu uzávěrky vody bude knihovna 14. listopadu 2023 v čase 9.00 - 13.30 hodin UZAVŘENA.

Děkujeme za pochopení

 

Vzpomínka na lounského krejčího Jaroslava Kopřivu

Cyklus besed Tajemství Loun pokračuje i v dalším ročníku studia Třetího věku v Městské knihovně Louny. Tentokrát přišel se studenty besedovat a představit svou novou knihu „Říkali mu Jehlička“ spisovatel Daniel Bukvaj společně se svojí ženou Kateřinou. Daniel publikoval už tři knížky věnované dětem a nyní vyšla jeho prvotina určená dospělým, kteří si pamatují jeho dědu, pana Jaroslava Kopřivu.

Iniciativa za zlepšení vzdělávání v informační a mediální gramotnosti

Knihovna Gymnázia Na Zatlance se připojuje k iniciativě, která má zlepšit vzdělávání v informační a mediální gramotnosti. Cílem je vytvořit lokální komunitu učitelů a knihovníků na úrovni každého okresu. Do těchto aktivit se zapojí i UJEP a zkušenosti z této iniciativy ze budou z Ústeckého kraje replikovat do dalších regionů ČR.

 

Katalog Nejlepší knihy dětem 2022/2023

Rok se s rokem sešel a opět vám můžeme nabídnout výběr knih pro děti a mládež za poslední rok (od září 2022 do září 2023). Zůstáváme u 36 titulů a nemění se ani formát. Katalog vychází pravidelně od let 2012/2013, završujeme tedy první dekádu existence. Novinkou jsou přidané QR kódy, které čtenáře nasměrují na webové stránky s ukázkou z knihy.

Knihovnu roku 2023 mají v Halenkovicích

Praha, Klementinum: Knihovnou roku 2023 se stala místní knihovna obce Halenkovice. Městská knihovna v Praze si odnesla cenu za Kiosek – první samoobslužnou pobočku v síti Městské knihovny v Praze (a ČR) a v kategorii Městská knihovna roku 2023 první místo získala Knihovna Kutná Hora. Ocenění pro mladé knihovníky převzala Helena Dlouhá z Knihovny města Ostravy. Ceny byly slavnostně předány 12. října 2023 v Zrcadlové kapli Klementina v Národní knihovně ČR.

Týden knihoven: Propojení literatury a zábavy

Městská knihovna Louny si pro své návštěvníky v rámci celostátní akce "Týden knihoven" připravila rozmanité aktivity. A nezapomněla ani na děti i jejich rodiny. V úterý a ve středu nabídla žákům základních škol jedinečnou příležitost setkat se zajímavými osobnostmi světa knih. Besedy s ilustrátorkou Galinou Miklínovou a spisovatelkou Naďou Revilákovou byly velkým lákadlem týdne, který spojoval knihy, umění i zábavu.

Recitační přehlídky 2024

 

Termíny postupových recitačních přehlídek v Městské knihovně Louny v roce 2024. Informace budou postupně aktualizovány.

EDIT 9. 10. 2023 - Zvěřejněné termíny přehlídek pro rok 2024.

EDIT 4. 1. 2024- Zveřejněné propozice pro Dětskou scénu 2024.

EDIT 4. 1. 2024 - Zveřejněný seznam krajských přehlídek dětského divadla a dětské recitace 2024.

EDIT 17. 1. 2024- Zveřejněné propozice pro Louny, Poeticky! 2024 (Wolkrův Prostějov).

EDIT 17. 1. 2024 - Zveřejněný seznam krajských přehlídek Wolkrova Prostějova 2024.

EDIT 18. 1. 2024 - Vložen odkaz na bulletin pro estetické aktivity dětí a mládeže KORMIDLO (1/2024)

EDIT 26. 1. 2024 - Vloženy přihlášky ke stažení a plakáty pro všechny recitační přehlídky.

EDIT 4. 2. 2024 - Vloženy on-line přihlášky pro sólové recitátory - NOVINKA roku 2024

EDIT 29. 2. 2024 - Programová rada krajské postupové přehlídky Dětská scéna Louny se v souladu s propozicemi přehlídky dohodla o možnosti vyslat z okresního kola až 3 postupující v každé kategorii.

EDIT 5. 3. 2024 - zřízena facebooková skupina Louny, Poeticky! + Dětská scéna Louny pro všechny recitátory, lektory, pedagogy

Katalog lekcí a projektů pro školy 2023/2024

Městská knihovna Louny si dovoluje navázat na vynikající spolupráci z minulých let se školami v Lounech a okolí. Pro nový školní rok 2023/2024 aktualizujeme katalog knihovnických lekcí a projektů, které jsou pro žáky a studenty nabízeny zdarma. Pokud jsou některé aktivity zpoplatněny, cena je vždy uvedena u anotace.

DRUHÝ VĚK

Městská knihovna Louny vstupujeme do blížícího se školního roku s revoluční vzdělávací novinkou! Vedle projektu Třetí věk rozjíždí projekt Druhý věk! Ten je určený pro lidi v produktivním věku, kteří mohou navštěvovat programy pouze ve volném, večerním čase.

ZÁPIS PŘEDMĚTŮ DO ZS 2023/2024

Milé studentky a studenti,

od středy 28. 6. 2023 začíná zápis předmětů do zimního semestru školního roku 2023/2024 projektu Třetí věk.

Anotace k předmětům a lektorskému zajištění najdete na www.mkl.cz/treti-vek/predmety.

EDIT 7. 8. 2023 - Od pondělí 7. 8. je možné se zapisovat do předmětů jen papírovou přihláškou (k dispozici ve studovně MKL) pouze do otevřených předmětů s povolenou kapacitou.

Děti kamarádí s knihovnou

Prostory Městské knihovny Louny, nedostavěný chrám v Panenském Týnci i řada dalších více či měně zajímavých prostor se stala místem, kde byli žáci prvních tříd slavnostně přijímáni do stavu čtenářského. V letošním roce se tradičního „Pasování prvňáčků na čtenáře“ zúčastnilo přes 400 dětí.

Branný den na výstavišti s muzeem Na Kočičáku

Členové muzea na Kočičáku se připojili k projektu Městské knihovny Louny Tajemství Loun první republiky a v neděli 11. 6. 2023 připravili branný den na lounském výstavišti. Lounská veřejnost, a především děti, mohla vyzkoušet několik dovedností patřící k civilní obraně nejen v době první republiky.

O knihovně a knihovnících

Knihovně k narozeninám přišel zabubnovat soubor Superkus složený z žáků ZUŠ Louny, který vede pan učitel Jiří Soukup. O knihovně a knihovnících besedovala tentokrát na dvorku knihovny ředitelka  Dagmar Kučerová společně s Bohumírem Roedlem, knihovníky a veřejností.

Křesla pro hosty - beseda o GVH

V pavilonu Josefa Fouska na Výstavišti v Lounech je nainstalovaná výstava Tajemství Loun první republiky Městské knihovny Louny, která představuje osobnosti, stavby a každodenní život v Lounech v tomto období. Společně s Městskou knihovnou zde vystavuje výtvarné práce žáků na téma doby první republiky Základní umělecká škola. A přidala se i Základní škola Louny, Školní 2426, která zde prezentuje dlouhodobý projekt na téma života a díla Karla Čapka.

Sladká první republika

Autorka úspěšné kuchařky „Sladká první republika“ Kristýna Šemberová besedovala v sobotu 13. května 2023 v pavilonu Josefa Fouska na výstavišti v Lounech. Kristýna Šemberová je velmi úspěšnou autorkou i spoluautorkou kuchařek i knih o vybavení domácnosti a životním stylu dob nedávno minulých.

Tajemství Loun první republiky

V Pavilonu Josefa Fouska na lounském výstavišti byla zahájena výstava Tajemství Loun první republiky Městské knihovny Louny. Při slavnostní vernisáži se dne 12. května 2023 sešli tvůrci projektu – studenti a lektoři Třetího věku společně se zástupci lounských spolků a lounskou veřejností. Výstava ukazuje v kresbách studentek, dobových fotografiích a krátkých textech tehdejší osobnosti města, budovy, které byly ve městě postaveny, i běžný každodenní život v Lounech za první republiky.

Světový den Taichi v Lounech

Téměř stovka příznivců čínského bojového umění Taichi a cvičení Qigong se sešla v sobotu 29. dubna na lounském výstavišti. Členové České asociace Taijiquan přijali pozvání studentů a studentek předmětu taichi z projektu Třetí věk Městské knihovny Louny, aby v nádherném prostředí pavilonu Josefa Fouska společně oslavili mezinárodní den Taichi a Qigong.

 

Krajské kolo Dětské scény

Ústecký kraj zná své zástupce, kteří budou kraj reprezentovat na národní přehlídce sólové recitace a dětských divadelních souborů Dětská scéna Svitavy. Od pátku 21. do neděle 23. dubna probíhalo v Městské knihovně Louny krajské kolo.

Křesla pro hosty v lounské sokolovně

Dne 14. dubna 2023 studenti Třetího věku přijali pozvání lounských Sokolů a v rámci cyklu besed Křesla pro hosty, který je součástí projektu Tajemství Loun první republiky, navštívili lounskou sokolovnu. Představitelé lounského Sokola – starosta Květoslav Razím, náčelnice lounského Sokola a župy Sladkovského Jaroslava Sádovská, vzdělavatelka jednoty Ludmila Myšáková a Sokol Jan Šíma celou událost pečlivě připravili a celé události dali velmi důstojný charakter.

Poetický víkend v lounské knihovně

Uplynulý víkend patřil v lounské knihovně poezii. Konaly se zde dvě postupové recitační přehlídky. V sobotu 25. března Louny, Poeticky! 2023 – krajská postupová přehlídka uměleckého přednesu a divadla poezie Ústeckého kraje s výběrem na národní festival Wolkrův Prostějov 2023, v neděli 26. března Dětská scéna 2023 – oblastní přehlídka dětských recitátorů ze základních a uměleckých škol lounského okresu s postupem na krajskou přehlídku Dětská scéna 2023.

Hans Christian Andersen opět v Lounech

Březen – měsíc čtenářů vyvrcholil v Městské knihovně Louny 31. března 23. ročníkem mezinárodní akce „Noc s Andersenem“. Knihovna se již tradičně připojila zábavným programem pro děti i celé rodiny. Cílem této akce je upevnit vztah malých i velkých návštěvníků ke knížkám, čtení i knihovnám.

Za zábavou do knihovny

Pozor, pozor!… Už v pátek 31. března se od 16:00 hodin otvírají dveře Městské knihovny Louny pro všechny, kteří se chtějí připojit k dnes již mezinárodní akci „Noc s Andersenem 2023“. Cílem této aktivity je zábavnou formou přiblížit dětem i celým rodinám svět knížek, knihoven a čtení. Poprvé Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně. Od té doby se z malé akce na podporu dětského čtenářství stala aktivita oslovující děti z celého světa. 

Skauti a veslaři v knihovně

V pátek 24. března proběhla v kongresovém sále Městské knihovny Louny další beseda z cyklu „Křesla pro hosty“. Pozvání do nich tentokrát přijaly najednou hned dva lounské spolky s dlouholetou tradicí. Studenti předmětu Tajemství Loun první republiky byly svědky setkání členů lounského Skautu a Veslařského klubu Ohře.

Církevní život v Lounech za první republiky

Studenti Třetího věku tentokrát besedovali na téma církevního života v Lounech s hosty přednáškového cyklu Křesla pro hosty v autentickém prostředí. Do kostela Českobratrské církve evangelické nás pozval farář Tomáš Pavelka. Druhým besedujícím byl lounský muzejník, katolík Jaroslav Havrlant. Pro něj jsou otázky kolem církevního života v Lounech napříč staletími osobním tématem.

Beseda v loutkovém divadle

Studenti oboru Tajemství Loun první republiky se sešli tentokrát přímo v prostorách loutkového divadla. Zasvěceným průvodcem studentů historií i současností divadla byl jeden z členů loutkářského souboru pan Jiří Hampl. Pro něj je, ač není zdejším rodákem, divadlo a jeho soubor srdeční záležitostí.

Beseda s členy spolku Muzea Na Kočičáku

Studenti Třetího věku Městské knihovny Louny v cyklu přednášek k tématům první republiky tentokrát besedovali o době těsně před zahájením druhé světové války. Na ní se v Lounech i v pohraničí připravovali budováním systému pevnůstek a opevnění proti útoku nacistického Německa. Toto téma se studenty přišli probrat předseda spolku Muzea Československých opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku Jiří Piramovský a člen spolku Jan Šíma.

Beseda o lounském knihovnictví

Beseda o knihovně a knihovnících v Lounech je pokračováním série besed na témata první republiky v Lounech. Na besedě tentokrát promluvili hned tři řečníci.

Příměstské tábory s lounskou knihovnou 2023

Milé děti, vážení rodiče,

i v roce 2023 nabízí Městská knihovna Louny během letních prázdnin příměstské tábory. Celkem nabízíme 7 příměstských táborů. Tábory mají základnu v knihovně, Klub(ovně) Luna případně pavilonu Josefa Fouska. Většina aktivit se odehrává v přírodě nebo v centru města. Přihlášené děti musí být absolventy 1. třídy základní školy.

Beseda o Dílnách Československých státních drah

Třetí beseda z cyklu Tajemství Loun první republiky Městské knihovny Louny na téma Dílny Československých státních drah v Lounech proběhla 20. ledna 2023 v přednáškovém prostoru nového Státního okresního archivu v Lounech.

Rok 2022 v lounské knihovně aneb zpráva o stavu čtenářství

Městská knihovna Louny děkuje návštěvníkům, čtenářům, příznivcům, zřizovateli. Děkuje všem, kteří knihovnu financují, podporují, všem, pro které je knihovna součástí života! A jak to vypadá s láskou k literatuře v tvrdých datech?

ZÁPIS PŘEDMĚTŮ DO LS 2022/2023

Milé studentky a studenti,

od pondělí 9. 1. 2023 začíná zápis předmětů do letního semestru 2022/2023 projektu Třetí věk. Anotace k předmětům a lektorskému zajištění najdete na www.mkl.cz/treti-vek/predmety.

 

Studenti, kteří na přihlášce do zimního semestru zaškrtli možnost "Přeji si zapsat stejné předměty i v LS", nemusí přihlášku vyplňovat a předměty mají automaticky zapsané.

PF 2023

Městská knihovna Louny vítá nový rok 2023 přáním, na kterém je technikou akvarelu zachycena budova knihovny s ozdobeným vánočním stromem. Akvarel speciálně pro letošní PF knihovny namalovala paní Ludmila Růžičková.

Křesla pro hosty Helenu Smolovou a Vladimíra A. Honse

Křesla pro hosty tentokrát s paní farářkou Helenou Smolovou a členem rady starších Vladimírem Antonínem Honsem z Československé církve husitské se uskutečnila 9. prosince 2022 v Městské knihovně Louny.

Výstava studentek Kresba, malba, keramika

Studentky Třetího věku oboru Kresba, malba, keramika pod vedením učitelky Jany Marešové vystavují v galerii Městské knihovny Louny svojí roční práci. K vidění jsou studijní kresby portrétů i postav, malby temperou i akrylem na plátně a keramické objekty i kachle.

Revize Knihovního řádu MKL

Vážení čtenáři,

níže najdete odkaz na revidovaný Knihovní řád MKL, který vejde v platnost 1. ledna 2023. Hlavní změny najdete v Části 12.

Vánoční stromky na dvorku knihovny

I letos proběhlo už tradiční zdobení vánočních stromečků v Městské knihovně Louny. V průběhu pátečního dopoledne 25. listopadu dorazilo na dvorek knihovny 253 dětí z lounských mateřských školek se svými učitelkami.

Recitační přehlídky 2023

 

Termíny postupových recitačních přehlídek v Městské knihovně Louny v roce 2023. Informace budou postupně aktualizovány.

EDIT 18.1.2023 - přidány propozice pro Louny, Poeticky! 2023, přihlášky pro všechny úrovně recitačních přehlídek.

EDIT 30.1.2023 - přidáno 101. číslo bulletinu pro estetické aktivity dětí a mládeže KORMIDLO (1/2023) s propozicemi celostátních přehlídek, přehledy postupových kol, kalendáriem důležitých akcí v roce 2023 a nabídkou vybraných festivalů, seminářů a dílen. Ke stažení ZDE.

EDIT 15.4.2023 - přidány harmonogramy pro krajská kolo Dětské scény 2023 - recitace.

EDIT 17.4.2023 - přidán harmonogram pro krajská kolo Dětské scény 2023 - dětské divadlo.

EDIT 27.4.2023Vložena nabídka Dramaturgickcýh a autorsko-dramatizátorských dílen 2023.

EDIT 15.5.2023 - Vložena nabídka seminářů dramatické výchovy a divadla - Dětská scéna 2023.

Křesla pro hosty v MKL

Přenést se do života obyvatel v Lounech v době 1. republiky se jeví jako naprosto nesplnitelný a nerealizovatelný úkol. A přece! Nemožné se stalo skutečností a tohoto úkolu se ujala Jitka Andrlová, knihovnice Městské knihovny Louny. V rámci výuky studentů Třetího věku, který probíhá již 16. rokem v knihovně, vyučuje předmět Louny v době první republiky a o tento předmět je mezi studenty a studentkami mimořádný zájem.

Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera

Pět skupin studentů Třetího věku předmětu Louny v době první republiky z Městské knihovny Louny postupně navštívilo výstavu Oblastního muzea v Lounech Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera. Výstavou je provázel kurátor výstavy Martin Vostřel.

Chvála ruční práci

Studentky Třetího věku Městské knihovny Louny oboru Tradiční slovanská výšivka společně se členkami Spolku paní, dam a dívek při téže knihovně navštívily výstavu Chvála ruční práci ve Vlastivědném muzeu ve Slaném.

15 let Spolku paní, dam a dívek

Při Městské knihovně Louny funguje spolek Lounští Lounským, jehož součástí je od roku 2007 Spolek paní, dam a dívek, který v říjnu 2022 slaví 15 let od svého založení.

Knihovna připomíná 430. výročí narození JAK

Knihovna připomíná 430. výročí narození učitele národů Jana Amose Komenského žákům škol i studentům Třetího věku MKL

U příležitosti letošního jubilea jednoho z největších Čechů – Jana Amose Komenského knihovna vystavila v prostorách galerie soubor plakátů o jeho životě a díle, který je ilustrovaný výtvarnicí Ester Kuchynkovou.

Literární soutěž "Domov"

Děkujeme všem, kteří přispěli svými texty, ale vítěz může být pouze jeden. Níže uvádíme seznam výherců, kterým gratulujeme.

Kuchyňská čeština

Na konci června byla sice rozdána vysvědčení studentům českého jazyka (ukrajinským uprchlíkům), ale neformální konverzace běží dál. Městská knihovna Louny (a především lektoři-dobrovolníci) považují za důležité jazyk upevňovat i během prázdnin a také poskytnout prostor pro setkávání lidí, kteří se nacházejí v nezáviděníhodné životní etapě.

Celostátní akce Týden čtení dětem

Na začátku června letošního roku přizvaly knihovnice dětského oddělení ke spolupráci učitelky mateřských škol a nižšího stupně základních škol s nabídkou projektu Městské knihovny Louny s názvem Čtěme spolu. Cílem tohoto projektu je podpořit předčítání dospělých předškolním a mladším školním dětem.

Výstava Zdeňka Vintricha v Městské knihovně Louny

V prostoru galerie knihovny v Lounech je nově k vidění výstava plná barev a letní pohody pod názvem Abstraktní maličkosti. Na slavnostní vernisáži všechny srdečně přivítala ředitelka MKL Dagmar Kučerová: "Knihovna s velkou radostí prezentuje ve svých prostorách práci našeho dlouholetého a nadšeného čtenáře a podporuje tím nejen komunitu čtenářů, ale zároveň dává i prostor pro prezentaci současného umění, které vzniká přímo ve městě a jeho okolí."

Nalaď si knihovnu

Letní projekt Městské knihovny Louny: KNIHauto, KNIHačka, KNIHamfík, KNIHdech, KNIHavaj, KNIHolky, KNIHvězda, KNIHrátky, KNIHonička, KNIHovory, KNIHrt.

Za skláři a přírodou Českolipska

15. června připravila Městská knihovna Louny exkurzi pro studenty Třetího věku oboru českopis. Jejím cílem bylo tentokrát Českolipsko. První zastávkou byla Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší geologická rezervace u nás. Poté následoval přesun do sklářského městečka Nový Bor. Zde všichni navštívili Sklářské muzeum a dílnu, kde pan Winsch předváděl foukání skla nad kahanem. Oběd byl domluven v restauraci Huť, ve které si návštěvníci pochutnávají na místních specialitách (sklářská řezanka) a sledují skláře při práci.

Studenti Třetího věku v Galerii Zdeněk Sklenář v Praze

Již od roku 2016 mají studenti projektu Třetí věk Městské knihovny Louny možnost navštěvovat obor Zdeněk Sýkora v souvislostech. Jeho lektorkou je ta nejpovolanější: jeho manželka i spolupracovnice paní Lenka Sýkorová, která s velkou láskou opatruje odkaz Zdeňka Sýkory. Studenti tohoto předmětu tak mají jedinečnou příležitost dozvědět se nejen o zásadních životních událostech, ale hlavně o souvislostech jeho mimořádné tvorby, která tohoto lounského rodáka proslavila po celém světě.

Poslední volná místa

Městská knihovna Louny jako každý rok organizuje příměstské tábory. Nabízíme poslední místa na některé z nich:

Omezení provozu 7. června

Vážení čtenáři,

dovolujeme si Vám oznámit OMEZENÍ PROVOZU v úterý 7. 6. 2022 od 9:00 do 12:00 hodin.

 

Návštěva studentek Třetího věku v lounském muzeu

Studentky Třetího věku oboru tradiční slovanská výšivka se ve středu 18. května setkaly na závěr letního semestru v budově Oblastního muzea v Lounech. Zde na ně čekal lektor Martin Vostřel, který pro ně měl připraveno mnoho informací o historii českých krojů obecně, ale zároveň pohovořil i o pozoruhodné historii tzv. lounského kroje.

Knihovna vystavuje výšivky

Studentky oboru tradiční slovanská výšivka zakončily v těchto dnech první ročník svého studia v projektu Třetího věku knihovny. Nejsou v tomto oboru výtvarné činnosti žádnými začátečnicemi. Na své první výstavě představují jednak své současné školní práce, ale i své dříve vytvořené soubory výšivek.

Velký antikvariát v pavilonu A

Na ochozu pavilonu A v Masarykových sadech knihovníci z Městské knihovny Louny připravili pro širokou veřejnost antikvariát vyřazených knih. Ke koupi zde najdete beletrii a naučnou literaturu pro děti i dospělé. Ceny knih se pohybují od 20 Kč, nabídka bude pravidelně doplňována.

První máj - lásky čas

Lásku ke knihám musíme v dětech zažehnout velmi brzy. Zaměřuje se na to i projekt Bookstart, který naše knihovna podporuje.

H. Ch. Andersen opět v Lounech

Po nucené odmlce se Městská knihovna Louny opět připojuje k mezinárodní akci „Noc s Andersenem“. V pátek 1. dubna 2022 (a není to apríl) proběhne od 16 do 19 hodin ve všech prostorech knihovny zábavný program pro celé rodiny. Připravena je např. pátrací hra, tvořivé dílničky, malování na obličej, opékání vuřtů, lampionový průvod. Děti mohou zdarma získat svůj první průkaz do knihovny. Cílem této aktivity je podpořit vztah dětí a rodičů ke knížkám, čtení a knihovnám.

Lucie Gebauer v lounské knihovně

I v letošním roce se Městská knihovna Louny připojila k celostátní akci Březen – měsíc čtenářů. Při přípravě různých aktivit knihovníci nezapomněli ani na své malé návštěvníky. Ve dnech 16. a 17. března besedovali žáci základních škol s Lucií Gebauer, autorkou knihy Království malých čtenářů aneb Noční výprava za ztracenými knihami. Vydal ji spolek Lounští Lounským fungující při knihovně.

Louny, Poeticky! 2022 a Dětská scéna Louny 2022

Krajská postupová přehlídka Louny, Poeticky! 2022 a oblastní kolo postupové přehlídky Dětská scéna Louny 2022 se uplynulou sobotu konaly v Městské knihovna Louny. Dospělí recitátoři měli možnost postoupit na národní festival Wolkrův Prostějov, ti dětští pak do krajského kola.

Malostranské čarodějky zavítaly do lounské knihovny

Ve středu 16. března 2022 odpoledne byla v Městské knihovně Louny pokřtěna kniha Čarodějka a zlatý elixír, jejíž autorkou je lounská spisovatelka Petra Kubašková. Role kmotry se ujala "Knižní kecka Jana" a slavnostně ji přivítala do světa čtenářek a čtenářů.

Březen - měsíc čtenářů - Udržitelnost v knihovnách

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje třináctý ročník akce Březen - měsíc čtenářů. Březen jako Měsíc knihy se slaví již od roku 1955. Je to tedy naše nejstarší kampaň k podpoře četby a čtenářství. Tento rok bude hlavním komunikačním tématem v českých knihovnách "udržitelnost". Cílem je propagovat činnost a služby knihoven, nabídnout nové moderní služby a podpořit společenský význam a prestiž četby – prostě dát o sobě vědět.

Mezinárodní den darování knih

14. února můžete oslavit svatého Valentýna i darováním knihy, proto naše kolegyně, Karolína Homonai a Ivana Dobrotová, vyrazily do ulic a rozdaly dětem knihy. Protože Den darování knih myslí především na děti a na budování jejich vztahu ke čtení.

Masopustní veselí

Městská knihovna Louny, Oblastní muzeum v Lounech, Informační centrum města Louny, spolek Lounští Lounským a Spolek paní, dam a dívek vás 1. března 2022 srdečně zvou na „Masopustní veselí“.

Příměstské tábory s lounskou knihovnou 2022

Milé děti, vážení rodiče,

i v roce 2022 nabízí Městská knihovna Louny během letních prázdnin příměstské tábory. Můžete si vybrat z 5 nabízených: jeden v knihovně, tři v Klub(ovně) Luna a jeden v Parku Louny a pavilonu A. Všechny aktivity jsou zpoplatněny.

Pozvánka na Rodinné prázdniny s Klub(ovnou) Luna

Klub(ovna) Luna je volnočasové centrum Městské knihovny v Lounech, které nabízí novinku – příměstské tábory v době jarních prázdnin – a to od 7. do 11. března 2022. Takzvané Rodinné prázdniny.

Lounská knihovna vzpomíná na dobu první republiky

Městská knihovna Louny Vás srdečně zve na výstavu fotografií lounského knihkupce Václava Chlouby. Součástí výstavy je přes třicet velkoformátových i menších fotografií zachycujících město a jeho památky v době mezi světovými válkami.

Kamarádka knihovna

Děti, knížky, povídání, čtení a různé tvůrčí aktivity. Hlahol, smích i napjaté ticho při čtení. Takhle prima nám je v dětském oddělení Městské knihovny Louny. Povídáme si o všem možném a objevujeme společně spoustu zajímavých věcí. Oč jde? No přece o návštěvy dětských kolektivů v naší knihovně.

Projekt Třetí věk pokračuje letním semestrem

Studenti projektu Třetí věk Louny se mohou od pondělí 10. ledna 12:00 hodin hlásit do letního semestru a zapisovat si z nabízených předmětů. Přihlášky budou možné on-line i v papírové podobě.

Jak udělat dětem radost

Pohádky, fantasy, detektivky, dobrodružné příběhy, různé druhy encyklopedií a mnoho dalšího – knížky pro malinké, větší i náctileté čtenáře – to všechno jsou knižní dary.

Mikulášská nadílka v knihovně

Městská knihovna Louny připravila pro své čtenáře dárek k Mikuláši. Od neděle 5. prosince spouští novou službu – půjčování elektronických knih. Reaguje tím na současnou pandemickou situaci a považuje za nutnost systematičtěji pracovat s on-line zdroji a dokumenty.

Výstava výtvarných prací studentek Třetího věku

V Městské knihovně Louny vystavují výtvarné práce studentky projektu Třetí věk oboru kresba, malba, keramika. Původně byl kurz plánovaný na celý letošní rok, ale z důvodu pandemické situace se mohl naplno rozběhnout až v průběhu letních prázdnin.

Katalog Nejlepší knihy dětem

Již podeváté vyšel výroční katalog Nejlepší knihy dětem a stejně jako v předchozích ročnících nabízí kurátorský výběr toho nejnápaditějšího, co se v posledním roce na českém knižním trhu v oblasti původní tvorby pro děti a mládež urodilo. Zájemci si mohou katalog stáhnout v elektronické podobě - https://www.nejlepsiknihydetem.cz/.

Pojďme dělat dětem radost

Předvánoční období jednoznačně vybízí k tomu být k sobě milí a vstřícní. Takovou možnost vám nabízí také Městská knihovna Louny, která se již podruhé v tomto roce stává sběrným místem projektu „Knížky do dětských domovů.“ Tato celostátní aktivita má za cíl dostat co nejvíce zajímavých knížek k dětem do dětských domovů a dalších ústavních zařízení. Vznikla právě na základě přání dětí umístěných v ústavní péči.

Ocenění pro nejlepší knihovny roku 2021

Dnes 14. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.

Zírej na ten kraj II - soutěž pro čtenáře a uživatele knihoven

V letošním roce vydala Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem publikaci Zírej na ten kraj: toulkly s knihovníky Ústeckým krajem. Kniha obsahuje 28 zajímavých tipů na výlety po Ústeckém kraji a slouží nejen jako turistický průvodce, ale i jako cestovatelský deník, do kterého lze zaznamenávat zážitky z cest, vlepovat fotografie, kreslit obrázky. Finální podobu tak každá knihovna získá až v rukou čtenářů, kteří je zaplní svými vlastními příběhy. Publikace má velký úspěch (nejen) u našich čtenářů. Pro velký zájem o knihu jsme se tak rozhodli v příštím roce vydat ještě druhý díl.

Výstava Království čtenářů

V prostoru galerie lounské knihovny si můžete prohlédnout výstavu ilustrací z nové dětské knihy lounská rodačka Lucie Gebauer Království malých čtenářů aneb Noční výprava za ztracenými knihami, kterou knihovna společně se spolkem Lounští Lounským vydala na konci září.

Současný i magický svět v knihách Petry Kubaškové

Pražská zákoutí, domovní znamení, chrliče, pověsti, strašidla, holky a kluci a mnoho dalšího na vás čeká v příbězích lounské spisovatelky Petry Kubaškové. V úterý 6. října pozvala žáky ze základních škol na cestu do tajemného světa pražských čarodějek. Besedy proběhly v Městské knihovně Louny v rámci celostátní akce Týden knihoven.

Podzimní příměstské tábory s knihovnou

Milé děti, vážení rodiče,

i v roce 2021 nabízí Městská knihovna Louny příměstské tábory během podzimních prázdnin 27. - 30. října. Příměstské tábory jsou v nabídce 2: jedne v knihovně a jeden v Klub(ovně) Luna. Obě aktivity jsou zpoplatněny.

Vracení vstupného za Knihovnický ples 2020

Tanečnice, tanečníci,

v oddělení studovny MKL si můžete oproti vstupence vyzvednout vrácené vstupné za nerealizovaný 7. knihovnický reprezentační ples (původně plánovaný na 10.10.2020).

 

Vaše knihovna

 

Změna otevírací doby od září

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

od 1. září se Městská knihovna Louny vrací ke své původní (předcovidové) otevírací době. Pro ty, kteří si zvykli chodit do knihovny během pondělního dopoledne, bude připravené okénko.

Dále si dovolujeme čtenáře a návštěvníky informovat, že v pondělí 30. srpna bude knihovna uzavřena (sanitární den).

 

Jan Bořil vystavuje

Kladenský výtvarník Jan Bořil vystavuje během prázdnin v Lounech – výstava (celkem 30 obrazů) je rozdělena do dvou částí - jedna je umístěna v pavilonu A (1. patro) Masarykovy sady, druhá část přímo v knihovně na Mírovém náměstí. Výstava potrvá do 25. srpna, milovníci moderního umění si obrazy mohou i zakoupit, a tím podpořit živé umění, které v pandemických časech velmi trpí.

Jak se dělá detektivka

Pokud jste během týdne 12. – 16. července navštívili v Lounech Masarykovy sady, zejména pavilon A, mohli jste se stát svědkem zločinu a to nejen jednoho. V prostorech pavilonu se sice převážně vraždilo a loupilo, ale probíhaly zde i výslechy, zkoumání stop a sestavování profilu zločince. Konal se zde, pod záštitou Městské knihovny Louny, příměstský divadelní tábor s názvem Jak se dělá detektivka.

Když knížky potěší

391 – je to jen číslo, ale co dokáže udělat radosti! Tak právě tolik knížek připravila Městská knihovna Louny spolu se svými čtenáři a návštěvníky pro děti z dětských domovů a dalších sociálních zařízení.

Jiří Jedlička (1921-2010)

30. června 2021 uplynulo 100 let od narození Jiřího Jedličky, který byl v letech 1948-1981 ředitelem lounské knihovny. Pod jeho vedením začala knihovna vzkvétat a stala se kulturní oázou v Lounech.

Vítání prvňáčků mezi čtenáře

Blížící se konec školního roku a uvolnění situace ve společnosti – to vše předznamenalo možnost uskutečnit pro letošní žáky prvních tříd „pasování prvňáčků na čtenáře“. Jedná se o tradiční akci, kterou pro školy organizuje Městská knihovna Louny. Při tomto slavnostním setkání jsou dětem milými průvodci patroni knihovny – Dobroslav Sečtělý, rytíř Řádu krásného slova, a knihomolka Jolka.

Štěstí má mnoho podob (a nejen v literatuře)

Známe vítěze!

První ročník literární soutěže pořádaný Základní uměleckou školou Louny a Městskou knihovnou Louny je za námi. Lektorský sbor, určený pro první kolo, ve složení Oksany Kaplanové ze ZUŠ Louny a Johany Proškové z MKL neměl snadný úkol, celkem se sešlo na 190 textů – na téma Štěstí – ze všech koutů České republiky a nutno dodat, že se jednalo o texty chytlavého a osobitého charakteru. Z mnoha příspěvků byla znát téměř hmatatelná radost z tvorby a možnosti jejího sdílení s ostatními. Po dlouhém vybírání se lektorky rozhodly pro tyto postupující do druhého kola.

Zpráva o krajském kole recitační přehlídky Dětská scéna 2021

Vloni se recitační přehlídky nekonaly, je šílená, sci-fi, doba. Kdyby nám ji nějaký blázen před časem popisoval, a tvrdil, že v ní budeme žít, nevěřili bychom. Přes své nejrůznější výhrady k různým těm on-line (přednes je o kontaktu, komunikaci, setkání, dialogu!), unavená tím loňským prázdnem, jsem se nakonec nadšeně jako lektorka účastnila nejen seminářů, ale i několik recitačních přehlídek on - line. Každá probíhala poněkud jinak a nyní se pokusím podat zprávu o

ZÁPIS STUDENTŮ TŘETÍHO VĚKU

Přihláška ke studiu pro zájemce během letních měsíců projektu Třetí věk - "ŠKOLA V PŘÍRODĚ". V nabídce jsou vybrané předměty vyučované prezenční formou.

Ukončení linky na pomoc s registrací na očkování

Činnost linky na pomoc s registrací na očkování byla ukončena v úterý 18. května. Linka fungovala nepřetržitě 4 měsíce ve všední dny od 9 do 17 hodin a za celou dobu se vyřídilo na 5000 telefonátů. Městská knihovna Louny pomáhala s registrací s polečně s Vrchlického divadlem a Městským infromačním centrem.

Knížky do dětských domovů

Asi každý z nás zažil pocit, když jsme někomu udělali radost. Rozzářené oči, překvapení a štěstí. A někdy k tomu stačí opravdu jen málo. Stejně tak je to s Knížkami do dětských domovů. Projekt vznikl v loňském roce jako reakce na přání dětí, které v domovech žijí. Jeho cílem je vykouzlit úsměv na jejich tvářích. I Vy můžete přispět k tomu, aby měly větší možnost ponořit se do rozmanitých příběhů či vyhledávat zajímavé informace.

O knihovně na ČRo Vltava

Poslechněte si cyklus rozhlasových reportáží o vybraných českých knihovnách a jejich aktivitách nejen během pandemie. Jednou z knihoven je i Městská knihovna Louny.

Kosmas cena čtenářů

Hlasujte pro svou nejoblíbenější knihu roku 2020! Hlasovat je možné pro původní české beletristické knihy s datem prvního vydání v roce 2020. Vítězná kniha bude oznámena v rámci vyhlášení výročních knižních cen Magnesia Litera 8. června 2021 v přímém přenosu ČT/Art. 500 vylosovaných čtenářů získá od knihkupectví Kosmas poukázku na nákup knihy v hodnotě 200 Kč.

Vybralo se 37 telefonů

Děkujeme všem návštěvníkům knihovny, kteří se mezi 1. březnem a 22. dubnem zapojili do sběru starých a nepotřebných mobilních telefonů. Celkem se vybralo 22 přístrojů a 15 dalších elektronických součástek.

Veleúspěšné Štěstí

Literární soutěž, kterou vyhlásila ZUŠ Louny a Městská knihovna Louny, je v cíli prvního ročníku. A to velmi úspěšně. Celkem 190 textů z celé republiky, napříč věkovými skupinami. Navíc úroveň textů dosahuje značné literární kvality. Pro organizátory je to velká motivace pro další ročníky a podobné aktivity.

Čas pro přírodu - zapojte se i Vy

Zapojte se u příložitosti Dne Země mezi 1. 3. a 22. 4. 2021 do sběru starých a nepotřebných mobilů. Sběrné místo najdete v naučném oddělení (okénko pro příjem knih).

Edukační materiály k nemoci covid-19

Pandemická situace trvá už rok, a tak jsme v pražském výboru přemýšleli, jak bychom mohli ostatním pomoci. Nabídli jsme pomoc našim individuálním členům a nasdíleli nějaké edukační materiály. Třeba se Vám taky budou hodit.

On-line semináře SVĚT MÉDIÍ

Seminář otevírající témata jako jsou fake news, (ne)pravdy v médiích, konspirační teorie, ovlivňování veřejnosti apod. Tedy témata, která právě v současné době jsou velice aktuální. Přihlašte se prostřednictvím e-mailu kunc@mkl.cz.

Příměstské tábory s lounskou knihovnou

Milé děti, vážení rodiče,

i v roce 2021 nabízí v měsících červenci a srpnu kMěstská knihovna Louny v rámci Klub(ovny) Luna a Parku Louny příměstské tábory. Stejně jako v roce 2020 budou v nabídce i tematicky zaměřené týdny. Obě aktivity jsou zpoplatněny.

Zápis studentů Třetího věku

Přihlášky ke studiu pro jednotlivé ročníky do letního semestru školního roku 2020/2021 projektu Třetí věk. V nabídce jsou pouze předměty vyučované distanční formou. Nabídku předmětů pro letní semestr 2020/2021 vyučovaných distanční formou najdete na www.mkl.cz/tretivekonline.

 

Pomoc s registrací na očkování

Nabízíme pomoc našim čtenářům s registrací na očkování proti viru SARS-CoV-2.

Čtenáři mohou volat na linku 734 521 903 ve všední dny v čase 9-16 hodin.

Obchůdek Jeroným

Obchůdek Jeroným je tu pro Vás i přes zavření knihovny. Zboží jsme přesunuli do oknen knihovny a zakoupit ho můžete u výdejního okénka nebo na e-mailu berankova@mkl.cz.

Přechod MKL na knihovní systém Tritius

Městská knihovna Louny (MKL) v pondělí 14. prosince 2020 přechází na knihovní systém Tritius – katalogizační informační systém nové generace, který podporuje Koncepci rozvoje knihoven v České republice a je nástupcem knihovního systému Clavius. Ten MKL používala od roku 2001.

Den pro dětskou knihu 2020

Letos nemohly děti za námi na akci Den pro dětskou knihu, tak nám nahrály alespoň vzkaz. Mrkněte na pozdravy dětí ze 14 mateřských škol z Loun a okolí.

Provoz knihovny od 3.12.2020

Od čtvrtka 3. 12. 2020 je epidemilogická situace hodnocena na úrovni stupně PES 3, z toho vyplývá, že pro provoz knihoven platí:

 


  • roušky
  • ruce - dezinfekce
  • rozestupy 2 metry
  • omezený počet osob v jednotlivých odděleních najednou: beletrie 11, naučná 7, studovna 4, dětské 5, hudební 4, kavárna Jeroným 10

Kup knihu k Ježíšku

Projekt Moravské zemské knihovny spolu s krajskými knihovnami pro motivování veřejnosti k nákupu knih před Vánoci, ideálně přes e-shopy nakladatelů, a jejich darování pod stromeček.

Provoz knihoven od 23.11.2020

V týdnu od 23. 11. 2020 je epidemilogická situace hodnocena na úrovni Stupně 4, z toho vyplývá, že pro provoz knihoven platí: pouze výdej předem objednaných výpůjček a jejich vracení přes výdejní okénko.

Knihy trochu jinak

Projekt, který se snaží pomáhat studentům najít si cestu k literatuře. Snaží se změnit jejich dosavadní pohled na povinnou četbu a snaží se jim ukázat, že čtení je "cool".

Dobrovolníci pro Ústecký kraj

Regionální dobrovolnické centrum pro Ústecký kraj shání dobrovolníky pro nemocnice, domovy pro seniory nebo lidi doma v nouzi.

KNIHOVNA UZAVŘENA

 VÁŽENÍ ČTENÁŘI A NÁVŠTĚVNÍCI,

 Z DŮVODU VLÁDNÍCH OPATŘENÍ

JE MĚSTSKÁ KNIHOVNA LOUNY

OD 22. ŘÍJNA. 2020

DO ODVOLÁNÍ UZAVŘENA.

 

Knižní kecka Jana

Ahoj holky a kluci,

nudíte se? Nevíte po čem sáhnout? Pak pro vás máme báječnou zprávu. Mrkněte na upoutávku knižní kecky Jany. Proč? No přece, abyste zjistili, co vám nabídne a mohli jste na to reagovat.

Knihovny on-line

Knihovny jsou branou k informacím. Obsahují množství dokumentů, které si můžete půjčit. Zároveň jsou knihovníci schopni pomoci vám nalézt potřebné informace nejen ve fondech knihoven, ale také na internetu. Pod hlavičkou portálu Knihovny.cz a za přispění partnerských projektů vznikl i web ONLINE.KNIHOVNY.CZ, jehož cílem je soustředit na jednom místě elektronické zdroje, které můžete zdarma a legálně číst, sledovat nebo poslouchat online z pohodlí svého domova.

TÝDEN KNIHOVEN : voucher na e-knihy

V průběhu celostátní akce Týden knihoven (5. - 11. 10. 2020) získají všechny knihovny možnost rozdávat svým čtenářům vybrané e-knihy zdarma.

Prázdninová pohlednice

Každé léto jsme zvědavi, kde naši čtenáři cestují a jak si užívají léta. Proto jsme vyzvali naše čtenáře a čtenářky, aby nám ze svých cest poslali pohled. Abychom je nalákali a trochu motivovali, slíbili jsme, že vybrané pohlednice odměníme pěknou knížkou.

Bezpečná! Městská knihovna Louny

Bezpečnost, to je hlavní motiv nadcházejících dní. Městská knihovna Louny se snaží nabízet služby svým čtenářům v každé situaci tak, aby se cítili bezpečně. Co nejméně omezit provoz, přijímat smysluplná opatření, chránit čtenáře a zaměstnance, to je úkol příštích dnů.

Knihovnický ples ZRUŠEN

Milé tanečnice, milí tanečníci, sponzoři a donátoři, přátelé,

s politováním Vám sdělujeme, že jsme se, vzhledem k současné situaci, rozhodli zrušit 7. reprezentační ples knihovny, který byl z březnového termínu přeložen na 10. 10. 2020.

Vracení knih v případě karantény Covid-19

Vážení čtenáři,

pokud se Vás týká karanténa spojená s onemocněním Covid-19, a máte v tomto termínu vrátit vypůjčené dokumenty, pak zavolejte na telefonní číslo do oddělení studovny (734 521 903) anebo pište na e-mailovou adresu kunc@mkl.cz.

 

Exkurze Třetího věku - NOVÉ TERMÍNY

Milé studentky a studenti (nejen) českopisu,

dovolte mi Vás opětovně pozvat na exkurze českopisu v letním semestru 2020. V minulém týdnu jsme konečně domluvili náhradní termíny za všechny nerealizované exkurze a můžete se těšit:

Katalog lekcí 2020/2021

Katalog lekcí, besed a projektů pro mateřské, základní a střední školy pro školní rok 2020/2021 nově k dispozici.

Léto v Klub(ovně) Luna

Milé děti, vážení rodičové,

v měsících červenci a srpnu nabídne MKL v rámci Klub(ovny) Luna tradiční příměstský tábor, nově také tematicky zaměřené týdny. Obě aktivity jsou nově zpoplatněny.

 

Třetí věk - obnovení výuky

Milé studentky a studenti,
na základě rozhodnutí vlády mohou knihovny za dodržení dostatečné vzdálenosti mezi lidmi a přísných hygienických podmínek opět organizovat vzdělávací a kulturní akce. Brány projektu Třetí věk se pro Vás po 2 měsících opět otevírají. Předměty se budou postupně obnovovat od 25. května. Nové rozvrhy s náhradními termíny výuky najdete pod odkazem dole v článku.

 

Spolek rodáků a přátel města Loun a okolí - květen

Vážení členové,

výbor Spolku rodáků a přátel města Loun a okolí Vás upozorňuje na následující informace o úpravách v zajištění naší činnosti z důvodů nařízení vlády ČR a epidemiologické situace v ČR.

 

Obnovený provoz knihovny od 4.5.

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

v souladu s nařízením vlády z 23. 4. 2020 byly některé knihovnické služby obnoveny od 27. 4. Vzhledem k naplánované práci (malování, vnitřní revize fondu, změny v prostorovém uspořádání knihovny) a rovněž k nekompletním metodickým pokynům MK ČR a po dohodě se zřizovatelem pouze prostřednictvím výdejového okénka a provizorního místa před knihovnou pro vracení knih.

 

OD PONDĚLÍ 4. 5. 2020 BUDE KNIHOVNA ZNOVU OTEVŘENA, PROZATÍM V OMEZENÉM REŽIMU.

 

Otevření knihovny

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

dne 23. 4. došlo k zásadní změně v termínu otevření knihoven. Původní termín 8. 6. byl z nepochopitelných důvodů změněn na 27. 4. Městská knihovna Louny vzhledem k naplánované práci (malování, vnitřní revize fondu, změny v prostorovém uspořádání knihovny) a rovněž k nekompletním metodickým pokynům MK ČR a po dohodě se zřizovatelem sděluje, že od 27. 4. do 3. 5. bude fungovat v omezeném režimu.

Uzavírka knihovny - aktuální informace

Vážení čtenáři,

vzhledem k pokračujícímu nouzovému stavu trvá uzavírka knihovny do odvolání.

Veškeré dokumenty automaticky knihovna prodlužuje, nereagujte na předupomínky a upomínky (systém je generuje automaticky).

Spolek rodáků a přátel města Loun a okolí

Vážení členové Spolku rodáků a přátel města Loun a okolí,

v souladu s nařízením vlády ČR o prodloužení mimořádných opatření i omezení volného pohybu osob do 11. dubna 2020, se nebudou konat členské schůze Spolku rodáků a přátel města Loun a okolí v termínech:

Veselé Velikonoce

Milé čtenářky a čtenáři,

přejeme Vám Veselé, letos trochu neobvyklé, Velikonoce. Ležte, čtěte, jezte, pijte, odpočívejte a roušku noste.

Vaše knihovna

 

Třetí věk za školou

Jako reakci na aktuální situaci spojenou s uzavřením knihovny MKL spustila projekt Třetí věk za školou. Na webu www.mkl.cz/treti-vek/treti-vek-za-skolou budou pravidelně každý týden zveřejňovány nepovinné úkoly, cvičení, kvízy, dotazníky, texty k zamyšlení, návod na cvičení, zajímavé odkazy aj. od lektorů projektu Třetí věk.

Magnesia Litera 2020

Vážené čtenářky a čtenáři,

byly vyhlášeny nominace na Magnesii Literu 2020. Má ji Zábranský, Čornej i Vácha. Kopletní seznam najdete ZDE.

Informační leták seniorům

Přehledný informační leták pro osoby starší 70 let věku, kterým vláda po dobu nouzového stavu doporučila, aby nevycházely ze svých obydlí. Ministerstvo práce a sociálních věcí začalo 24. března s distribucí informačních letáku seniorům. Leták naleznete ZDE (2,43 MB).

 

#knihovnyprotiviru

I když jsou všechny knihovny zavřené, mají i v těchto časech stále co nabídnout. V reakci na obrovskou poptávku po elektronických zdrojích dostupných na dálku byl spuštěn webový průvodce #KnihovnyPROTIviru (https://protiviru.knihovny.cz), který chce lidem usnadnit hledání i výběr.

Turistická sezóna v Dolním Poohří začne bez oslav

Slavnostní zahájení turistické sezóny v Dolním Poohří, které bylo letos naplánováno na 4. dubna do Perštejna na Chomutovsku, se kvůli mimořádné situaci v České republice neuskuteční. S přicházejícím jarem však mohou turisté do přírody v Dolním Poohří vyrazit i bez slavnostního startu. Omezení pohybu se parků a přírody netýká.

Vysokoškolákům knihy online

Studenti a pedagogové veřejných i soukromých vysokých škol mohou od 17. 3. 2020 využívat dočasný online přístup k fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol. Dnes v dopoledních hodinách se na tom dohodli generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a Jiří Srstka, ředitel spolku DILIA, kolektivního správce autorských práv. Zpřístupněno tak bude více než 206.000 titulů digitalizovaných monografií a periodik, což je přes 59 milionů stran.

Krizová linka Ústeckého kraje

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

od pátku 13. března 2020 byla Ústeckým krajem zřízena "Krizová linka Ústeckého kraje" primárně určená pro zdravotní a sociální služby. Je dostupná v době od 8 do 17 hodin včetně víkendů. Telefonní číslo je 475 657 600.

Siberia – život na Sibiři

V pátek 6. března v rámci celostátní akce „Březen – měsíc čtenářů“ proběhla v MKL další zajímavá beseda z cyklu „Lounští cestovatelé sobě“.

Knihovna je majákem Vašeho života

Heslo lounské knihovny znovu nabývá na síle! S knihovnou nezabloudíte, knihovna je, a bude, majákem Vašeho života. Uzavření knihovny v rámci nařízení při stavu nouze ještě neznamená, že utichnou veškeré aktivity. Knihovníci přecházejí do režimu poskytování e-služeb experimentálního charakteru. Snaží se udržet kontakt se svými čtenáři, zabavit děti, ulehčit lidem situaci, která nastala, podporovat optimistickou náladu a zdravou mysl.

KNIHOVNA UZAVŘENA

Na základě rozhodnutí Vlády ČR ze dne 12. 3. 2020 o vyhlášení nouzového stavu je

MĚSTSKÁ KNIHOVNA LOUNY A VŠECHNY JEJÍ PROVOZY NA 30 DNÍ UZAVŘENA.

Veškeré akce MKL v tomto období se nekonají.

Řekni babičce…

Řekni babičce, dědovi, sousedce v letech… prostě všem, kteří si zprávu na facebooku o nové službě knihovny nepřečtou. Knihovna nabízí službu dovážky knih do domácnosti všem, kteří nemohou (nebo nechtějí) momentálně osobně přijít.

Beseda s autorkou knih Sláma v botách 2

Stejně jako v roce 2012 (Noc v knihovně) a 2016 (Republiková čítárna), i letos MKL využila „den navíc“. V sobotu odpoledne se v kongresovém sále sešli příznivci čtení a zahradničení. Hostem byla lounská rodačka, blogerka a spisovatelka Veronika Kyčera Kučerová, která historky „ze zahrady a kuchyně“ již několik let publikuje na internetové stránce www.slamavbotach.cz.

Pocta českým autorům

Městská knihovna Louny (MKL) zve na Literární odpoledne. Milovníci krásné prózy a poezie se mohou přijít seznámit s životem a tvorbou osobností ze světa literatury. Každou první středu v měsíci, v oddělení naučné literatury, přednes vybraných děl.

Otevřený literární seminář s Lidmilou Kábrtovou

Současná česká autorka oblíbených knih Koho vypijou lišky a Místa ve tmě se představí čtenářům v pondělí 2. března v lounské knihovně. Otevřený literární seminář proběhne dopoledne od 10 do 12 hodin. Ke studentům projektu Třetí věk, kteří absolvují seminář v rámci svého programu, se mohou přidat další zájemci.

The Tap Tap načerno

Od února je v galerii Městské knihovny Louny k vidění výstava The Tap Tap načerno s podtitulem Turné černého humoru 2016. Výstavy poprvé uspořádal spolek TAP, autory vtipů jsou Douša, Fefík, Hrdý, Koštýř, Rakus, Setík, Vrána - autoři časopisu Sorry. Výstava bude v knihovně viset ještě v březnu a dubnu, pro každý měsíc pak budou panely obměněny.

Masopustní veselice

Dne 23. února se opět po roce bude konat v Lounech na Mírovém náměstí masopustní veselice. Akce se tento rok nekoná v úterý, jak bylo zvykem, ale v neděli od 10 do 17 hodin. Program bude bohatý. V 10 hodin mohou zájemci navštívit dílničku pro děti, kde si zájemci vyrobí masku. Po obědě, ve 14:30, bude Jan Mareš, ředitel lounského archivu, o masopust povídat. Obě tyto akce se budou konat přímo v budově Městské knihovny Louny.  A finálový program, masopustní veselice, proběhne od 17 hodin na Mírovém náměstí, kde zábavu zajistí divadlo Mazec. Bude se zpívat, tančit, jíst i pít.

Advent v pavilonu A

Louňané se během následujícího období mohou těšit na řadu adventních programů v centru města i mimo něj.

Také lounský park zažije adventní náladu. Pavilon A bude mimořádně otevřen v sobotu 7. prosince od 10.00 do 17.00 hodin, a to nejen kavárna, která se zaměří na zimní sortiment, ale především velký sál, kde proběhne adventní akce knihovny ve spolupráci s několika spolky a partnery. Program bude zaměřený na děti i dospělé, zábavu zde najdou celé rodiny.

Nová edice pohlednic

Městská knihovna Louny má od tohoto týdne novou edici pohlednic k prodeji. Cena za kus bude 10 Kč. Prodávat budeme v oddělení beletrie, studovny a kavárně Jeroným od 2. prosince.

Velmistr Sergej Movsesjan hrál v Lounech

Šachový klub Louny spolu s Městskou knihovnou Louny uspořádal v pavilonu A na Výstavišti šachovou simultánku s mezinárodním velmistrem Sergejem Movsesjanem. Zúčastnili se jí dospělí hráči a mládežníci lounského šachového klubu a šachových klubů z regionu.

Slavkovský les – Krásno a okolí

Bonusová prázdninová exkurze pro studenty Třetího věku

Poslední srpnový týden připravila MKL bonusovou prázdninovou exkurzi pro studenty Třetího věku. Cílem exkurze byl tentokrát Slavkovský les – geomorfologický celek v severní části Karlovarské vrchoviny, a město Krásno. Polovina výpravy navštívila zaniklý cínový Důl Jeroným na území obce Rovná, který se svojí ojedinělou zachovalostí a rozlehlostí řadí mezi nejvýznamnější památky svého druhu v Evropě. Dochovaly se v něm impozantní středověké komory a důkazy dobývacích metod, a to vše v původní podobě. Hlubinná těžba zde probíhala již ve 14. století.

Knihovny mají dnes narozeniny, na té lounské vlaje státní vlajka

Louny, 22. 7. 2019 : Právě dnes si knihovny v celé České republice připomínají století od schválení přelomového dokumentu, zákona o knihovnách. Zákon o veřejných knihovnách obecních byl schválen Národním shromážděním 22. července 1919 s účinností od 30. 7. 1919. Jako přelomová se ukázala povinnost pro každou větší obec zřídit veřejnou knihovnu „na doplnění a prohloubení vzdělanosti všech vrstev obyvatelstva“. Díky tomu má dodnes Česko jednu z nejhustších sítí knihoven na světě.

Národní dotační zdroje

Svaz měst a  obcí a Ministerstvo pro místní rozvoj vydaly publikaci Národní dotační zdroje - Příležitosti a možnosti pro města a obce"

Pohár tří královských měst

Tak to máme konečně za sebou. Po skoro roční přípravě, proběhla včera lounská část Poháru tří královských měst. Takřka stovka modelářů předvedla veřejnosti na 300 plastikových modelů a 150 modelů z papíru. Před papíráky jsme smekli. To už nejsou modely, co známe z ABC. Dnešní papírové stavebnice se od plastikových, ve výsledku, moc neliší.

Dětská scéna Louny 2019

Dětská scéna Louny 2019 (sobota - neděle 26. - 28. dubna 2019) - krajská přehlídka sólových recitátorů Ústeckého kraje s postupem na celostátní přehlídku ve Svitavách.
Je mi jasné, že recitujícím dětem je jedno, kdo je pořadatelem přehlídky. Chtějí se cítit dobře a uvolněně, a aby se jim přednes povedl. Mně však při putování za dětským přednesem napříč republikou připadá zajímavé, jak proměnliví jsou pořadatelé, kteří dětem podmínky pro potkání s přednesem připravují. Například v Českém Krumlově se sice recitovalo v  historických prostorách knihovny, ale nadšenci, kteří vše zajišťovali, byli pracovníky Domu dětí a mládeže, včetně pana ředitele, který akci velmi mile a zasvěceně zahájil. V Olomouci zase převážná organizační tíž ležela na bedrech pedagožek ze ZUŠ, nutno však uznat, že i pracovník DDM byl přítomen a vykonával potřebné úkoly, převážně finančního charakteru. V Pardubicích jsem zato nikoho z DDM za dlouhá léta, kdy mám možnost dětská recitační setkávání navštěvovat, nepotkala (vím však, že zajišťuje okresní kola, na krajských se podílejí zřejmě jen finančně), o vše se stará, též obětavě, Krajská knihovna v Pardubicích oddělení regionálních a kulturních služeb. Musí přitom hledat a využívat cizí prostory, knihovna sama vhodné nemá.

Od divadla k přednesu

Od pátku 26. 4. do neděle 28. 4. hostila Městská knihovna Louny krajskou přehlídku dětského divadla společně s krajskou přehlídkou dětských recitátorů pod názvem Dětská scéna 2019. Mladí divadelníci měli možnost představit svůj um v prostorech pavilonu A na lounském výstavišti. Celkem se divákům předvedlo devět souborů. Všechna představení byla originální a osobitá. 

Fotografická soutěž Poohří vaším objektivem

Touláte se Dolním Poohřím? Pak nezapomeňte na svých cestách fotit! Od jara do podzimu potrvá už pátý ročník fotografické soutěže Poohří vaším objektivem. Nekrásnější snímky se pak objeví na kalendářích pro rok 2020.

12. ročník masopustního průvodu

Oslavy letošního masopustu jsou již za námi. Také Městská knihovna Louny se do nich aktivně zapojila. V pondělí 4. 3. připravila pro mladší školáky dopolední program s názvem Hody, půsty, masopusty. Masopustní masky, písař, turek, kat a střapáč, jim zajímavou formou přiblížily původ a zvyky, které se vážou k této tradiční lidové zábavě. Beseda byla doplněna snímky různých masek a aktivit, které můžeme vidět právě během masopustu. Závěrem si pak děti vyrobily maškarní škrabošky, aby se tak připravily na úterní masopustní průvod městem, který jako každoročně uspořádala Městská knihovna Louny ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech, Městem Louny, spolkem Lounští Lounským, Spolkem paní, dam a dívek a lounskou farností.

Den s audioknihou 24. ledna

Městská knihovna Louny se pravidelně již několik let zapojuje do celostátní akce „Den s audioknihou“. I letos bude 24. ledna v knihovně připravena aktivita pro děti i dospělé. Ve vestibulu knihovny bude na tento den „otevřeno“ hudební oddělení s ukázkou všeho, co nabízí.

Plán akcí na rok 2019

Vážení čtenáři a návštěvníci akcí knihovny,

na stránce Plán akcí na rok 2019 najdete rozpis pro jednotlivé měsíce. Pro případné změny v termínech akcí sledujte pravidelně na obvyklých informačních kanálech Městské knihovny Louny, Klub(ovny) Luna a Parku Louny.

Změna programu vyhrazena.

 

MKL městskou knihovnou roku 2018 ve své kategorii

Celá knihovnická obec se sešla v úterý 9. října v Zrcadlové kapli Národní knihovny na slavnostním předávání cen Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2018“ – pro knihovny v malých obcích – a SKIP, který uděluje cenu „Městská knihovna roku 2018“ – pro knihovny působící ve městech, která mají 5 000 a více obyvatel.  Obě ceny se udělují k ohodnocení dlouhodobých zásluh za rozvoj knihovnictví a mimořádný přínos k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb.

Nová výstavka v knihovně představuje lidi, kteří se nebáli postavit minulému režimu

Příběhům obyčejných lidí, které výrazným způsobem postihlo bezpráví komunistického režimu, se věnuje výstava s názvem Z místa, kde žijeme 2017. Portréty dvanácti statečných pamětníků, kteří se nebáli režimu aktivně postavit, a pak byli vězněni, vyhazováni z práce nebo jinak perzekuováni, jsou od závěru září umístěny v galerii Městské knihovny Louny.

S knížkou do života

V letošním roce se Česká republika připojila k mezinárodnímu projektu „Bookstart“. Ten již řadu let probíhá cca ve 20 zemích světa.

Změna výpůjční doby pro rezervované dokumenty

Vážení čtenáři,

aby se k Vám dostaly rezervované novinky dříve, vejde od 1. července 2018 v platnost změna Knihovního řádu MKL týkající se výpůjční doby pro rezervované dokumenty.

Knihovna - věc veřejná

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, Sdružení knihoven ČR
a Severočeská vědecká knihovna Ústí nad Labem
vás srdečně zvou na veřejnou panelovou diskuzi

Knihovny dětem

Knihovna, knihovnice a knihovníci, děti, knížky a prima nálada – tak by se dala popsat Medzinárodná prehlieadka knižničných podujatí pre děti a mládež v Popradě. Akci organizoval Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešově.

GDPR v MKL - nové dokumenty

Pro uživatele Městské knihovny Louny jsme připravili od 25. května 2018 některé nové dokumenty, které souvisí s účinností nového Nařízení EU 2016/679 (obecné nařízení o ochraně osobních údajů), známé jako GDPR.

První Burza psychosociálních služeb v Lounech

Dne 27. 2. 2018 se v prostorách Městské knihovny Louny uskutečnila Burza psychosociálních služeb v Lounech. Burzu pořádala lokální síťařka pro ORP Louny Bc. Monika Křenková, z projektu Ministerstva práce a sociálních věcí “Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí“. Na burze se 12 psychosociálních služeb prezentovalo pracovníkům mateřských, základních a středních škol. Cílem setkání bylo získání přehledu o dostupných službách, které by školní pracovníci využili při práci s ohroženými dětmi a jejich rodinami, na něž se projekt zaměřuje. Jednotlivé organizace představili školám své služby a nastínily jim možnosti spolupráce. Školy tak měly možnost poznat dostupné služby v lokalitě, získat potřebné informace, kontakty a nastartovat vzájemnou spolupráci.

Setkání starostek a starostů obcí našeho regionu v MKL

V úterý 23. ledna se v Městské knihovně Louny sešli starostky a starostové obcí našeho regionu, kde jsou místní lidové knihovny a kde Městská knihovna Louny jako jedna z osmi pověřených knihoven Ústeckého kraje zajišťuje poradenskou a konzultační činnost. Pod Městskou knihovnu Louny patří 25 místních lidových knihoven s 8 pobočkami a 4 profesionální knihovny (Podbořany, Postoloprty, Peruc a Kryry).

Spolek Lounští Lounským vydává veselou knížku Sláma v botách

Humor, zahrada, recepty, život – tak zní podtitul humorné knížky Sláma v botách, kterou tento čtvrtek vydává spolek Lounští Lounským s přispěním Městské knihovny Louny. Autorkou knižní novinky je lounská rodačka, maminka a zahradnice Veronika Kyčera Kučerová, která historky „ze zahrady a kuchyně“ již několik let publikuje na internetové stránce slamavbotach.cz.