Aktuality » Jan Bořil vystavuje

Jan Bořil vystavuje

Kladenský výtvarník Jan Bořil vystavuje během prázdnin v Lounech – výstava (celkem 30 obrazů) je rozdělena do dvou částí - jedna je umístěna v pavilonu A (1. patro) Masarykovy sady, druhá část přímo v knihovně na Mírovém náměstí. Výstava potrvá do 25. srpna, milovníci moderního umění si obrazy mohou i zakoupit, a tím podpořit živé umění, které v pandemických časech velmi trpí.

Výstavy otevřeny v běžných časech obou provozů: knihovna, po-pá 9-17 hodin, pavilon A denně 14-21 hodin.

 

Jan Bořil – dysgrafik a autodidaktik. Duch vzpoury s vírou ve svobodu projevu a výrazu. Má v sobě odpor k autoritářství a proudům realistického umění. Jeho umělecká, přímo dobrodružná cesta, jakoby odkrývala pravou identitu tvůrce, což je pro něho nejdůležitější prvkem jeho umění.

Narodil se v prostředí Kladenska, kde se po celé řadě životních peripetií, setkal s osobou, která jej zasvětila do tajů malířství. A od prvních kroků, přes karikatury, přes akvarelové krajinky, olej, akryl a odpoutání se od geometrické malby se dostal k abstrakci expresionistické. Vedle malířství, se po vystudování Vysoké školy aplikované psychologie, věnuje psychologickému poradenství.

Na jeho obrazech je zřejmá spontánní práce se štětcem a dalšími pomůckami, malbou přímo z tuby či plechovky. Barevné skvrny, impulzivně nanášené barvy, vytvářejí neohraničené struktury, mající ale rytmus a pohyb.

Malba má mnohdy charakter rituálů. Jde o spontánní podvědomé výrony energie, která vytváří dynamická a působivá díla. Některá jeho díla působí až mysticky a spirituálně – je to spontánní záznam emocí autora.