Aktuality » Štěstí má mnoho podob (a nejen v literatuře)

Štěstí má mnoho podob (a nejen v literatuře)

Známe vítěze!

První ročník literární soutěže pořádaný Základní uměleckou školou Louny a Městskou knihovnou Louny je za námi. Lektorský sbor, určený pro první kolo, ve složení Oksany Kaplanové ze ZUŠ Louny a Johany Proškové z MKL neměl snadný úkol, celkem se sešlo na 190 textů – na téma Štěstí – ze všech koutů České republiky a nutno dodat, že se jednalo o texty chytlavého a osobitého charakteru. Z mnoha příspěvků byla znát téměř hmatatelná radost z tvorby a možnosti jejího sdílení s ostatními. Po dlouhém vybírání se lektorky rozhodly pro tyto postupující do druhého kola.

 

Část poetická:

1.kategorie: Štěpánka Šimonová, Václav Mrkvík a Matěj Dušek.

2.kategorie: Marie Holá a Veronika Škubalová

3.kategorie: Jiří Rezek a Vladimír Petrů

Všechny texty zaujaly svým originálním pojetím, vtipem a nadsázkou, zároveň jim však nechyběla i jistá hloubka.

 

Část prózy:

1.kategorie: Eliška Fiedlerová, Kateřina Marhoulová

2.kategorie: Adéla Mikulecká, Miriam Dohnálková

3.kategorie: Eva Lošťáková, R. G. Karkovský

 

V první kategorii postoupily humorné, úderné texty kratšího charakteru, které měly skvěle vygradovaný závěr. Druhá i třetí kategorie nabídla texty o poznání delší, literárně velmi kvalitně zpracované, autoři vytvořili příběhy prostřednictvím bohatého jazyka, hry se slovy a mnohdy až poetickými obrazy.

Vybrané texty putovaly k dalšímu lektorskému sboru, tentokrát ve složení divadelního režiséra a básníka Víta Maloty a literárního kritika Radima Kopáče. Ti vybrali zvlášť vítěze poezie a vítěze prózy. V kategorii poezie zvítězila báseň Štěstí až do konce života od Vladimíra Petrů. Dle slov Víta Maloty „se autorovi podařilo nenásilně pracovat s humorem a sympatickou dávkou nadhledu. Ovládá technickou stránku věci, tvoří smysluplné a funkční verše, ale především je naplňuje výsostně osobitým a osobním obsahem, který by měl být základní devizou básní jako fenoménu“.

V kategorii prózy zvítězil text Osel v oslu od R. G. Karkovského. Na tomto textu Radim Kopáč ocenil zejména stylistickou obratnost. Hlavní cenou pro vítěze je zveřejnění jejich textů v regionálních i celostátních médiích. Pro všechny zúčastněné mají pořadatelé připravený malý dárek, který věnuje spolek Lounští Lounským.

 První ročník literární soutěže je u konce. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a dali tak vzniknout něčemu novému, je vidět, že štěstí má opravdu mnoho podob. Příští rok u druhého ročníku, na viděnou.

 

Johana Prošková