Aktuality » Lounská knihovna vzpomíná na dobu první republiky

Lounská knihovna vzpomíná na dobu první republiky

Městská knihovna Louny Vás srdečně zve na výstavu fotografií lounského knihkupce Václava Chlouby. Součástí výstavy je přes třicet velkoformátových i menších fotografií zachycujících město a jeho památky v době mezi světovými válkami.

Výstavu z dochovaných, nyní téměř stoletých fotografií, instalovala jeho vnučka knihovnice Jitka Andrlová. „Výběr fotografií byl jednoduchý, použila jsem ty, které děda považoval za natolik povedené, že je vyvolal ve větších formátech. Jako by si děda Václav výstavu přesně do prostor galerie knihovny připravil sám. Jeho fotografická pozůstalost ale čítá stovky dalších černobílých i barevných fotografií a několik filmů. Děda miloval město Louny a nejlépe to dokázal vyjádřit právě na fotografiích“, přiblížila nám Jitka Andrlová. Výstavu můžete shlédnout v prostoru galerie MKL až do konce března.

V knihovně pokračuje za velkého zájmu seniorů již 15. ročník projektu Třetí věk. Od loňského září je mezi pestrou nabídkou předmětů i přednáškový cyklus o Lounech v době první republiky. „Dvacátá a třicátá léta minulého století ve městě si připomínáme z mnoha úhlů. Zabývali jsme se stavebním vývojem města či tehdejšími důležitými sportovními organizacemi ve městě, jako byl Sokol či Veslařský klub Ohře. „Atmosféru doby i nadšení místních pro spolkový život se snažím studentům přiblížit na dobových fotografiích i filmech, které jsou často, i když ne výlučně, z fotografické dílny mého dědy Václava“, sdělila lektorka předmětu Jitka Andrlová a dodala: „Velmi mě těší zájem studentek a studentů o naši místní historii. Společné vzpomínání na dřívější podobu města i naše předky nám přináší radost a pocit sounáležitosti.“