Aktuality » Pocta českým autorům

Pocta českým autorům

Městská knihovna Louny (MKL) zve na Literární odpoledne. Milovníci krásné prózy a poezie se mohou přijít seznámit s životem a tvorbou osobností ze světa literatury. Každou první středu v měsíci, v oddělení naučné literatury, přednes vybraných děl.

První literární odpoledne proběhlo 8. ledna na počest 130. výročí narození Karla Čapka. Posluchači se od Marcely Langrové a Johany Proškové dozvěděli nejen zajímavosti z autorova života, ale byli seznámeni i s jeho rozsáhlou tvorbou. Hovořilo se i o budoucnosti vily Karla Čapka, která by měla sloužit jako muzeum.

Knihovník Jonáš Woloszczuk četl z Povídek z jedné a druhé kapsy, na začátku zazněl Soud pana Havleny a pro velký úspěch – na závěr literárního odpoledne – i Modrá chryzantéma. Celá akce proběhla v příjemné atmosféře, kdy se se svými zážitky a zkušenostmi z četby Karla Čapka podělili i samotní návštěvníci.

Na 12. února si knihovníci připravili další významnou postavu ze světa literatury a především divadla, Jana Wericha. Toho představili nejen jako tvůrce legendárního Fimfára, ale v první řadě jako hlavní osobnost a spoluzakladatele Osvobozeného divadla (OD). Posluchači byli seznámeni s prostředím divadelní scény OD, od významných her, přes inspiraci v trojici klaunů rodinného tria Fratellini a Charlieho Chaplina, až po milostné peripetie celého hereckého ansámblu.

Návštěvníci vyslechli z úst knihovníka J. Wolosczczuka poslední příběh z již zmíněné knihy Fimfárum – sestavený pouze z jednoslabičných slov – Chlap, děd, vnuk, pes a hrob. A na závěr literárního odpoledne nesměl chybět poslech nezaměnitelného hlasu samotného Jana Wericha.

Na březen si zaměstnanci MKL připravili básníka Jiřího Wolkera, představitele tzv. proletářské poezie, který by tento měsíc oslavil 120 narozeniny. Celý měsíc březen je v MKL prostoupen poezií, jako každoročně proběhnou recitační přehlídky – a to jmenovitě Louny, Poeticky! (20. – 21.3) a Dětská scéna (22.3.).

Více informací na www.mkl.cz

 

Johana Prošková, MKL