Archiv akcí » Články

Obnova výstavního pavilonu A získala zvláštní cenu poroty

Obnova výstavního pavilonu A architekta Ing. arch. Ondřeje Tučka získala zvláštní cenu poroty ve 20. ročníku soutěže Best of Realty - Nejlepší z realit 2018. Cena pro rok 2018 byla udělena za citlivou obnovu funkcionalistického výstavního pavilonu v Lounech, který již přestal sloužit svému původnímu účelu. Objekt, postavený v roce 1931 podle návrhu architekta Josefa Chochola, od letošního léta nabízí stylovou kavárnu, prostor pro výstavy a pestrý kulturní program.

Týden vědy a techniky AV ČR zveřejňuje program osmnáctého ročníku!

V pořadí již 18. ročník největšího vědeckého festivalu, který pořádá Akademie věd České republiky, se po celé České republice uskuteční od 5. do 11. listopadu. Týden vědy a techniky AV ČR nabídne návštěvníkům bohatý program – přednášky, prohlídky laboratoří pracovišť Akademie věd ČR, filmová promítání, divadelní představení, výstavy, science show a mnoho dalšího. Na všechny festivalové akce je vstup zdarma. Kompletní program pro celou republiku a registrace na jednotlivé akce najdete od 1. října na stránce www.tydenvedy.cz.

První Burza psychosociálních služeb v Lounech

Dne 27. 2. 2018 se v prostorách Městské knihovny Louny uskutečnila Burza psychosociálních služeb v Lounech. Burzu pořádala lokální síťařka pro ORP Louny Bc. Monika Křenková, z projektu Ministerstva práce a sociálních věcí “Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí“. Na burze se 12 psychosociálních služeb prezentovalo pracovníkům mateřských, základních a středních škol. Cílem setkání bylo získání přehledu o dostupných službách, které by školní pracovníci využili při práci s ohroženými dětmi a jejich rodinami, na něž se projekt zaměřuje. Jednotlivé organizace představili školám své služby a nastínily jim možnosti spolupráce. Školy tak měly možnost poznat dostupné služby v lokalitě, získat potřebné informace, kontakty a nastartovat vzájemnou spolupráci.

Mobilní aplikace Booxy pomáhá všem knihomolům

Aplikace Booxy je určena pro všechny knihomoly, kteří neustále hledají nové knihy, které stojí za přečtení, nebo touží sdílet své dojmy z těch již přečtených. Booxy je totiž místem, kde se knihy, autoři i čtenáři setkávají na jediném místě. Takže ať už v knižním světě budete hledat cokoliv, Booxy je tím pravým rádcem.

Setkání starostek a starostů obcí našeho regionu v MKL

V úterý 23. ledna se v Městské knihovně Louny sešli starostky a starostové obcí našeho regionu, kde jsou místní lidové knihovny a kde Městská knihovna Louny jako jedna z osmi pověřených knihoven Ústeckého kraje zajišťuje poradenskou a konzultační činnost. Pod Městskou knihovnu Louny patří 25 místních lidových knihoven s 8 pobočkami a 4 profesionální knihovny (Podbořany, Postoloprty, Peruc a Kryry).

Spolek Lounští Lounským vydává veselou knížku Sláma v botách

Humor, zahrada, recepty, život – tak zní podtitul humorné knížky Sláma v botách, kterou tento čtvrtek vydává spolek Lounští Lounským s přispěním Městské knihovny Louny. Autorkou knižní novinky je lounská rodačka, maminka a zahradnice Veronika Kyčera Kučerová, která historky „ze zahrady a kuchyně“ již několik let publikuje na internetové stránce slamavbotach.cz.

Článek Michaely Maxové v rámci projektu Příběhy 20. století

Anabáze kolem lounské nemocnice

Paní doktorka Alena Lapáčková se v letošním roce dožívá významného životního jubilea – 95 let.

Narodila se 4.9.1922 ve Vysokém Chvojně u Pardubic. Nejbližší větší město jsou Holice v Čechách. Její rodiště (narodila se doma – jen za přítomnosti „porodní báby“, jak to tehdy bylo zvykem) je velice poetické místo. Ze tří stran obklopené lesy se spoustou zvěře – tomu odpovídalo i zaměstnání jejího otce – byl zaměstnancem lesní správy. Její maminka byla původním povoláním učitelka, ale po narození dětí se věnovala rodině, tzv.“žena v domácnosti“, což bylo tenkrát také obvyklé. Její manžel (otec p.doktorky) byl vdovec, z prvního manželství si přivedl 2 děti, paní doktorka byla tedy třetí v pořadí. S nevlastními sourozenci se snášela velice dobře.

Vyjádření ředitelky k aktuální situaci v knihovně

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vážení návštěvníci knihovny,

v posledních týdnech dochází ke stupňování nátlaku na moji osobu a vedení Městské knihovny Louny, cíleným snahám o diskreditaci a poškození dobrého jména instituce. Dovolte, abych Vás seznámila s událostí, která se stala v neděli 8. října 2017.

Radost v lounské knihovně

První říjnový týden je již tradičně svátkem všech knihoven. Ve čtvrtek 5. 10. 2017 se v Zrcadlové kapli pražského Klementina konalo slavnostní předávání cen nejlepším knihovnám. Do Loun také jedna z nich putuje.

Poděkování dobrovolnicím

Spolek paní, dam a dívek slaví 10 narozeniny.

4. října 2017 oslaví Spolek paní, dam a dívek 10 let svého působení při Městské knihovně Louny.

Činnost spolku je zaměřena na různé výtvarné dílny (vánoční, velikonoční, prázdninové, patchworkové, pletení z papíru atd.). Dámy také pořádají různé výstavy a zapojují se do rozličných projektů (Festival Bez zámků, Masopust, Den pro dětskou knihu, Vítání čtenářů, Jablečné slavnosti a mnoho dalších).

Jana Hrbková přivezla z Uherského Hradiště Hlavní cenu i Cenu diváků

Jana Hrbková, knihovnice dětského oddělení Městské knihovny Louny přivezla z Uherského Hradiště Hlavní cenu i Cenu diváků…

Ve dnech 25. 4. - 26. 4. 2017 se v Knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti konal 6. ročník knihovnické přehlídky OKnA (O Knihovnických Aktivitách).

Tématem bylo Hrdina a hrdinství pro II. stupeň základních škol. Přehlídku organizoval Klub dětských knihoven ve spolupráci s Knihovnou Bedřicha Beneše Buchlovana. Akci finančně podpořily SKIP ČR a Ministerstvo kultury ČR. Partnerem bylo nakladatelství HOST, které darovalo knižní ceny. Soutěžilo celkem sedm knihoven a obě hlavní ceny doputovaly do Loun.

Fenomén československý filmový plakát

Celý březen můžete vidět v galerii Městské knihovny Louny výstavu původních filmových plakátů ze sedmdesátých a osmdesátých let dvacátého století. Z bohatého daru byly vybrány výtvarné práce, které jsou svou estetickou hodnotou na nejvyšší úrovni. Jsou to například plakáty Karla Teissiga k filmu Purpurová růže z Káhiry a Cross Crees, Zdeňka Vlacha k Poslednímu císaři, Jana Tománka k Limonádovému Joe, Alexeje Jaroše k Cestě kolem mé hlavy a jediné ženy výběru Evy Švankmajerové k Láskám mezi kapkami deště.

Navštivte hudební oddělení!

Vážení návštěvníci hudebního oddělení,

většina z Vás si již stačila všimnout, že jsme během loňského roku provedli celou řadu změn, které bych v tomto článku rád zopakoval, případně s nimi seznámil ty čtenáře, kteří naše oddělení zatím nenavštěvují, ale třeba právě oni uvítají tyto převratné kroky.

Dagmar Vankátová a Vladimír Pecinka dohlédnou na knihovny zpovzdálí

V pondělí 23. ledna se jako každý rok uskutečnilo setkání knihovnic a knihovníků místních lidových knihoven lounského regionu. Knihovníci shrnuli události loňského roku a naplánovali práci pro ten letošní.  Setkání bylo také okamžikem loučení. Do knihovnické výslužby odchází Dagmar Vankátová, knihovnice z Ročova, a Vladimír Pecinka, knihovník z Panenského Týnce.

Co nového v hudebním III

Počteníčko o dobré muzice...

A co víc? Tu muziku si u nás můžete půjčit!

(Kliknutím na název alba zjistíte jeho dostupnost. Pokud je dokument půjčený, můžete si ho po přihlášení do čtenářského konta zarezervovat, pokud půjčený není, můžete si ho nechat připravit pomocí služby Objednávka knih/CD/DVD.)

Recenze kuchařky Jako u babičky

Už máte naší novou kuchařku osvědčených receptů Jako u babičky? Pokud ještě ne, třeba Vám poradí recenze, která nedávno vyšla na stránkách jídlog.cz. Bližší informace o kuchařce či adresu, na které si jí můžete objednat, najdete zde.

 

Co nového v hudebním - Dr. John

Dr. John je legenda americké hudby, klavírista a zpěvák oceněný již šesti cenami Grammy, vyhledávaný session man, geniální aranžér, zhmotnění všeho, co se především v jazzu a blues odehrálo v uplynulém století. Narodil se v New Orleans 21. 11. 1940 jako Malcolm Rebennack. V 50. letech se učil u těch nejlepších hráčů, postupně se přes baskytaru a kytaru dostal ke klavíru a tomu zůstal věrný už napořád. Potom, co mu bylo doporučeno, aby raději opustil rodnou Louisianu kvůli pletkám se zákonem, přestěhoval se i s několika tehdejšími spoluhráči do Los Angeles, kde, kromě již zaběhnutého životního stylu plného narkotik, nahrával, s kým se dalo, například se mihl na prvním albu Franka Zappy (CD 06893) a několika albech bluesové skupiny Canned Heat.

Výstava prací studentek 3V

Studentky oboru umění tady a teď Třetího věku opět vystavují svoje práce. Většina z nich si zkusila malbu akrylovými barvami přímo v plenéru neboli na vzduchu v Oboře poprvé na konci letního semestru 2015/2016. O tom, že to dopadlo výborně, se můžete přesvědčit v říjnu v galerii Městské knihovny Louny.

Předávání cen „Knihovna roku 2016“

Zástupci Městské knihovny Louny se ve čtvrtek 13. října zúčastnili slavnostního předávání cen Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2016“. U stejné příležitosti byly uděleny ceny „Městská knihovna roku 2016“, které vyhlašuje SKIP. Ceny se udělují k ohodnocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích nebo mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. Akce se konala v Zrcadlové kapli Národní knihovny v Praze.

Říjen v lounské knihovně

Tabook 2016, Pochod sv. Jeronýma, Jablečné slavnosti a křest nové kuchařky „Jako u babičky“


Vůně jablečných moučníků a receptů z nové kuchařky zaplnila celý vestibul knihovny. Jako první dvě akce „Týdne knihoven“ proběhly v neděli 2. října sedmý ročník pochodu „Po stopách sv. Jeronýma a pátý ročník „Jablečných slavností“. Ráno se příznivci pěší turistiky vydali na oblíbený pochod. Tentokrát vedla trasa do Vernerova mlýna v obci Brloh. Po prohlídce mlýna a příjemném posezení s občerstvením se účastníci vydali na zpáteční cestu do lounské knihovny, kde ve dvě hodiny začínaly Jablečné slavnosti.

Tipy na hudební novinky 8

CD 11911

Blues Pills

A máme tu další mladou skupinu, která se naskakuje na módní retro vlnu, tváří se jak banda umaštěných hipíků vzor léto lásky 1967 a navíc chce i tak hrát. A kdo že v tom jede? Odpadlíci z Radio Moscow Zack Anderson (baskytara) a Cory Berry (bicí), společně se švédskou zpěvačkou Elin Larsson, kterou jim osud přivedl do cesty v roce 2011 v americké Iowě. Netrvalo dlouho, skupina vydala demonahrávku s ochutnávkou ve formě dvou písní a brzy podepsala smlouvu s Crusher Records. Na turné po Španělsku a Francii narazili na teprve šestnáctiletého kytaristu Doriana Sorriauxe. V roce 2012 následují první singly a úspěšné koncerty na evropských festivalech. Žádný div, že po nich brzy sáhnul label Nuclear Blast.

Festival Bez zámků za námi

6. ročník hudebně-divadelního a filmového festivalu propagujícího integraci zdravých a handicapovaných lidí prostřednictvím umění, zvláště amatérského.

Soubory a kapely vystoupí v prostorách zámeckého areálu.

Návštěvníky čeká spousta doprovodného programu.

Vstupné: 70 Kč, děti 35 Kč.

Pořadatelé Domov Bez zámků Tuchořice, Lounští Lounským a MKL.

Více informací a program na www.mkl.cz/bezzamku.

Knihovna v centru města, již šest let!

Přesně před šesti lety knihovna slavnostně otevřela svůj provoz na lounském náměstí. Od roku 2007 do února 2010 probíhala rekonstrukce objektu, platila EU a Město Louny, celkem 42 milionů. Dům závidí lounským knihovníkům mnozí kolegové nejen v České republice. Stěhování knihovního fondu prostřednictvím živého řetězu je dosud největší dobrovolnickou akcí u nás!

Tipy na hudební novinky 7

CD 11905 – CD 11909

Kings X

Americká rocková scéna je vzhledem k velikosti Států bohatá na množství talentovaných hráčů i skupin, kteří nejsou evropskému publiku příliš známí, vyjma zasvěcených fajnšmekrů. Často je to zaviněno tím, že jim publicisté nevěnují dostatečnou pozornost, a že se jejich nahrávky nedostanou do evropských hitparád. A někdy může být na vině i to, že na starém kontinentu nekoncertují, protože jim americký trh bohatě stačí.

Noc s Andersenem 2016

Do programu Noci s Andersenem se letos zapojí mimořádně vzácná návštěva z Velvyslanectví Dánského království v České republice.

Děti čeká bohatý program včetně prezentace o Dánsku. S tímto skandinávským královstvím jsou skrz Hanse Christiana Andersena všechny děti na světě přímo propojeny

Tipy na hudební novinky 6

CD 11800

Flying Colors – Second Nature

Americkou superskupinu Flying Colors tvoří pětice hráčů, kteří na hudební scéně platí za ostřílené borce, schopné natočit v podstatě cokoli. Neal Morse a Mike Portnoy spolupracují již od konce 90. let, kytarista Steve Morse (není příbuzný s Nealem) nahradil v roce 1994 Ritchieho BlackmoreaDeep Purple, baskytarista Dave LaRue je členem Steve Morse Band a Casey McPherson zpívá v alternativní rockové skupině Alpha Rev. Zatímco na debutu (CD 11263) se tato sestava spíše rozkoukává a sehrává, dvojka klasické progrockové postupy spíše opouští a je daleko víc ukotvena v přítomnosti. Jen úvod a závěr obstarají přes deset minut dlouhé kompozice, jinak je z alba cítit snaha soustředit se na kratší a jednodušší písně a přitáhnout tak k náročnějšímu rocku širší spektrum posluchačů. Ruku v ruce s tím jdou vlivy skupin, které zrovna letí. Taková Mask Machine nezapře vliv moderního zvuku skupin, jako jsou například The Muse. Album plynule střídá tempa, což je ku prospěchu celkového vyznění. Všechny skladby jsou výsledkem kolektivní práce a je znát, že se tito virtuózní mistři svých nástrojů drželi zpátky, aby hudba nesklouzla do samoúčelné exhibice. Z alba dýchá pozitivní atmosféra, což je pro hudbu, kterou vytváří Neal Morse vyloženě příznačné. Prostě jde o další písničkové album této party a jen místy, především v kytarových sólech, připomíná, že jej nahráli jedni z nejlepších hráčů planety.

 

Měsíc čtenářů a příznivců knihoven právě startuje

Březen - měsíc knihy, knihoven, čtenářů a návštěvníků knihoven je tady. Knihovničtí inspektoři se chystají vyrazit do terénu! Během celého března mohou získat lidé na ulicích odměnu, podmínka je jediná - musí se prokázat knihou či časopisem. Ponoukat lidi ke čtení je jedním z cílů březnové propagace. Děti mohou získat během celého měsíce registraci za polovic.

To je Miroslav Šašek

Do lounské knihovny doputovala výstava „Svět podle Šaška“, která představuje životní cesty a kreslířskou tvorbu jednoho z našich nejnadčasovějších a nejvlivnějších tvůrců obrazových knih ve 20. století Miroslava Šaška, který většinu svého života prožil v emigraci.

Předplesový seriálek - poslední díl

V loňském roce jsme vám přinášeli seriálek, který se mohl hodit před reprezentačním plesem. Letos jej oprašujeme a přidáváme další důležité informace.

Hlavně si nezapomeňte včas koupit vstupenky, abychom ho nepsali zbytečně. Největší ples sezóny je tradičně plánován na poslední únorový víkend (sobota 27. 2. od 20.00). Plesem vstoupí knihovníci do března - měsíce knih, knihoven a čtenářů.

Městská knihovna Louny má za sebou další úspěšný rok

Pět let v domě číslo jedna, další národní ocenění, stovky výpůjček, 10. výročí projektu Třetí věk, zahájení experimentálních služeb v areálu Nemocnice Louny, spokojení návštěvníci a čtenáři.  Proti předchozímu období přišlo méně návštěvníků, ale půjčili si více knih.  Lounská knihovna uzavřela další úspěšný rok a chystá spoustu zajímavých akcí na ten letošní.

Tipy na hudební novinky 5, aneb Černá sobotěnka

CD 11899 – CD 11904

Black SabbathVol. 4, Sabbath Bloody Sabbath, Heaven And Hell (CD 1, CD 2, LP), Born Again (CD 1, CD 2)

Rok 2015 by se s trochou nadsázky dal nazvat rokem (či rockem) Black Sabbath. Posuďte sami. Od vydání jejich prvních dvou alb (přelomových, slušelo by se dodat) uplynulo letos již 45 let. Bezejmenný debut vyšel 13. února 1970 a o pouhý půlrok později, přesně 18. září vyšel i legendární Paranoid. A skok do současnosti. Skupina vydala v roce 2013 dlouho očekávané album (CD 1, CD 2) s Ozzy Osbournem za mikrofonem a letos zahájila rozlučkové turné, vrcholící v roce příštím. Pravda, rozlučková turné bývají dobrým marketingovým tahem, takže podobné zprávy nemusí být za každou cenu jisté, ale vzhledem k pokročilému věku tří zúčastněných členů a zdravotním problémům kytaristy Tonyho Iommiho to tentokrát může být opravdu poslední turné. Nicméně, zanechme spekulací. V našem fondu přibyla další čtyři alba Birminghamských ocelářů. Pojďme si nyní připomenout příběh skupiny s důrazem právě na tato čtyři alba.

Železné masky

Do konce listopadu si můžete prohlédnout fotografie Petra Havlíka z Litvínova, který pro výstavu v Městské knihovně Louny připravil soubor nazvaný Masky.  Na vernisáži 4. listopadu vysvětlil přítomným složitý proces tvorby fotografií vlastnoručním ovrstvováním papíru, jeho osvitu, vyvolávání, ustalování a usušení, což dělá pro pocit tvůrčí svobody a radosti z tvůrčí práce, který mu nikdy sebelepší inkoustová tiskárna nepřinesla.

Tipy na hudební novinky 4

CD 11776

Iyeoka – Say Yes (2014, USA, Underground Sun)

Iyeoka je zpěvačka nigerijského původu, usazená ve Spojených státech amerických. Původně lékařka, básnířka a šampiónka slam poetry se před několika lety vrhla na hudební dráhu a činí tak prostřednictvím písní se silným soulovým nádechem, nebránící se rapu, tanečním prvkům i křehkým baladám. Vyzrálý pěvecký projev je podpořený šlapající rytmikou, příležitostnou dechovou sekcí a vokály. Celou nahrávku provází pozitivní atmosféra, byť se texty často týkají i ne úplně příjemných témat. Takže kromě všeobjímající lásky jsou tu rozchody, konflikty, vzpomínání na rodnou Nigérii v jedné básni, která se na desku také dostala, prostě rozličné komentáře k mezilidským vztahům, odrážející osobní zkušenosti a dost silně pojaté. Ale ta pozitivní stránka převládá a já nemůžu než doporučit říci Iyeoce ano, tak jako to říká ona v názvu alba. Ano, tohle je pravý balzám pro Vaše uši a v novodobém soulu a R&B vítané zčeření vod.

 

Týden knihoven skončil, lounská má další prestižní cenu do sbírky

V rámci Týdne knihoven proběhl ve čtvrtek 9. října v Zrcadlové kapli pražského Klementina slavnostní akt, za přítomnosti zástupců Ministerstva kultury ČR, Národní knihovny ČR, zástupců Svazu měst a obcí, knihovnic a knihovníků z celé republiky, starostek a starostů byly předány ceny v soutěži Knihovna roku 2015. Městská knihovna Louny byla ohodnocena jako nejlepší česká knihovna v kategorii měst do 20 tisíc obyvatel. Domů si přivezla Zvláštní ocenění za aktivity podporující integraci zdravých a handicapovaných lidí.

Tipy na hudební novinky 3

CD 11748

Eric Clapton – The Breeze (2014, USA, Surfdog Records)

JJ Cale. Tohohle chlapíka nikdy nebylo moc vidět. Oproti tomu byl jeho vliv na hudební scénu obrovský. Písně jako „Cocaine“, „The Breeze“, „After Midnight“, "Travelin' Light", "I Got the Same Old Blues" a mnoho dalších převzali Lynyrd Skynyrd, John Mayer, Kansas, Captain Beefheart, Johnny Cash, Santana, Widespread Panic, Jerry Garcia, Phish, Nazareth nebo Eric Clapton. A právě o toho posledního jde především. Clapton si v posledních letech točí desky vyloženě pro radost (a je radost je poslouchat), předělává jazzové standardy a písně, které slýchával v mládí, a vždy okolo sebe shromáždí muzikantkou elitu. I na tomto tributu JJ Caleovi tomu není jinak. Cale zemřel v roce 2013 a Clapton, coby jeho blízký spolupracovník (v roce 2006 spolu natočili album Road to Escondido), uctil jeho památku právě takovou cestou. Takže na albu coververzí uslyšíme například zpívající kytaristy Marka Knopflera, Toma Pettyho, Willieho Nelsona, Johna Mayera, slide kytaristu Dereka Truckse, jakožto i baskytaristu Nathana Easta (dříve třeba u Phila Collinse) a legendárního bubeníka Jima Keltnera (hrál u Joe Cockera, Johna Lennona, George Harrisona, Boba Dylana, Richarda Thompsona, Simona & Garfunkela, Steely Dan a asi stovky dalších interpretů, včetně hostování u Pink Floyd). Album je pojaté v náladě typické pro Calea. Nikam se nepospíchá, netlačí se na pilu, prostě pohoda. Hudba plynule střídá prvky country rocku, rockabilly i čistokrevného blues. Doporučujeme k večerní sklence dobré letité whisky.

 

Týden knihoven startuje již tento víkend

„Zažijte knihovnu jinak“, to je letošní motto celostátního Týdne knihoven, který v prvním říjnovém týdnu upozorňuje na to, jak se knihovny proměňují, láká nové čtenáře, nabízí nové projekty. Lounská knihovna startuje v pátek, nikoli v Lounech, ale v Táboře!

Výstava na stromech na Mírovém náměstí

Plné ruce práce. Takový je název výstavy o kávě, kterou v týdnu od soboty 3. října hostí stromy na Mírovém náměstí v Lounech. Stane se součástí více než 40 míst po celé ČR, kde výstava ve stejný čas probíhá. Na 15 plakátech se například dozvíte, co je to kojot nebo roya, jak vypadá kávovník či kávová zrna, jak se káva zpracovává a mnoho dalšího. Autorem fotografií je Stanislav Komínek z organizace NaZemi, který navštívil pěstitele kávy v Guatemale a Mexiku. Zkoumal, jaké dopady na jejich životy má jejich zapojení do fairtradeových družstev.

Tipy na hudební novinky 2

CD 11730

Pixies – Indie Cindy (2014, USA, Pixies Music)

Po dlouhých třiadvaceti letech vychází nové album kultovní indie rockové party z amerického Bostonu. Pixies stihli vydat pouhá čtyři alba a rozpadli se už v roce 1993. I přesto ovlivnili mnoho dalších interpretů, hlásila se k nim Nirvana, Radiohead, Weezer, The Strokes, pochvalně se vyjadřovali PJ Harvey, Bono i David Bowie. Od roku 2004 začali znovu vystupovat, ale nový nosič byl ještě v nedohlednu. Stalo se tak až v loňském roce. A jako by ta dlouhá pauza ani nebyla. Jen oproti dřívějšímu materiálu je ten nový výrazně zpěvnější a melodičtější, byť samozřejmě nechybí špinavý, poněkud rozostřený kytarový noise. Ovšem nejde o nějakou deprimovanou alternativní kytarovku, Pixies tu znějí vyloženě optimisticky, místy až evokují náladu vysmátých plážových Beach Boys a tu a tam probleskne riff jako od AC/DC. Povedlo se jim opustit undergroundové kořeny, aniž by ztratili cokoli ze svého dřívějšího výrazu i energie.

Třetí věk slaví jubilejní 10. rok

Kulturní dům Zastávka se v neděli 13. září stal místem setkání všech studentů Třetího věku Louny, kteří zde oslavili jubilejní desátý rok existence projektu. Slavnostní odpoledne doprovázela hudba kapely Free Band.

Tulák nebo knihovník

Dnes 10. 9. 2015 si připomínáme smutné 10. výročí úmrtí bývalého ředitele lounské knihovny Ivo Markvarta. Na hřbitově v Podbradci v 15.00 hodin odpoledne položila současná ředitelka knihovny Dagmar Kučerová květinu od lounských knihovníků a čtenářů. Hrob příchozí vyzdobili texty a úryvky z jeho knih, neformálně, jednoduše, prostě, bez oficialit, tak by to právě on chtěl, zavzpomínali příchozí na tuláka a knihovníka Markvarta.

Bouřka a déšť jakoby dokreslovala obrázek dnešního dne...


Podesáté do školy

Již desátým rokem provozuje Městská knihovna Louny projekt Třetí věk. První studenti se přišli zapsat 1. 9. 2006 do studovny v Husově ulici, vítali je 4 lektoři, nabízeli 4 předměty. Studentů přišlo 42, mnozí z nich přijdou letos již podesáté k zápisu! Třetí věk je fenomenální záležitostí lounské knihovny.

Dvorek knihovny patřil pacientům

Lounská knihovna dlouhodobě usiluje o komunitní funkci ve městě, nabízí spolupráci institucím, které na první pohled do světa kultury nepatří. Spojení se zdravotnickým zařízením je další cestou k propagaci literatury.

Společné prázdniny studentů z partnerských měst

 

V těchto dnech probíhá v Lounech druhé setkání mládeže z partnerských měst. Skupina je tvořena teenagery z Barendrechtu, Zschopau, Veneux les Sablons a Loun. Třetí den svého pobytu zavítala skupina do Městské knihovny Louny, kde je čekal workshop s Hanou Hoblíkovou a Karolínou Langrovou. Workshop studentům představil český projekt RECYKLITERATURA, který recykluje staré vyřazené knihy, v tomto případě anglicky psané a fotografie nebo obrázky z vyřazených časopisů. Studenti netvořili pouze jednotlivé obrazy, jak je při recykliteratuře zvykem, ale skupinky vytvořily menší knihy. Projekt recykliteratura se tedy dostane i za hranice České republiky, minimálně v podobě výtvorů, které si studenti odvezou.

 

Karolína Langrová

 

Nultý ročník bibliotour

Velice děkuji za spolupráci na cyklomaratonu, který se, dle prakticky všech reakcí zúčastněných, suprově vydařil. Děkuji za pomoc s přípravou tras a s organizací zastávek, kterých jste se chopili prostě báječně. Nedá se hodnotit, vyzdvihovat jednoho nad druhého, snad jen mne osobně velice zahřálo u srdíčka „Vivat Bišák!“ u vjezdu do Jirkovské knihovny. Děkuji.

Víkend otevřených zahrad v Krásném Dvoře

V sobotu a neděli 13. - 14. 6. se budou v prostorách parku zámku Krásný Dvůr konat pro všechny návštěvníky komentované prohlídky, v rámci kterých se všichni zúčastnění mohou dozvědět něco více o zdejších romantických stavbách v jeho zákoutích. Zlatým hřebem je pak i zpřístupnění novogotického templu (lidově rozhledny), který projde v letošním roce obnovou, při níž dosud bezhlavé torzo sochy polního maršála Karla I. Filipa ze Schwarzenbergu získá zpět i hlavu a ruku s maršálskou holí a v oknech s dnes čirými skly se znovubojeví barevné vitráže. Krásy parku je nově možné vychutnat i během jízdy bryčkou taženou koňmi (jízdu doporučujeme předem zarezervovat).

Datum konání: 13. 6. - 14. 6., začátek od 10:00

Místo konání: Státní zámek Krásný Dvůr

Úspěchy sociálně terapeutické dílny Jeroným

Sociálně terapeutická dílna Jeroným zahájila svou činnost 1. 8. 2010 při Městské knihovně v Lounech. STD Jeroným je určena pro osoby s mentálním postižením a duševním onemocněním ve věku od 16 do 64 let a své služby poskytuje uživatelům zdarma.

Bibliotour aneb Šlapeme se svojí knihovnou

Jedinečný červnový cyklomaraton pro své čtenáře připravily knihovny v Klášterci nad Ohří, Chomutově, Litvínově, Jirkově, Mostě, Lounech, Postoloprtech, Žatci, Podbořanech a Kadani.

Další multivíkend lounské knihovny

8. 5. - 10. 5. 2015, prodloužený víkend ve znamení knihovnických aktivit. Lounská knihovna sice ve sváteční den zavřela svá oddělení, ale knihovnice a knihovníci doma nezůstali! Během prodlouženého víkendu proběhly hned 4 velké akce. Všechny s velkou návštěvností.

Oddělení beletrie a naučné literatury doporučují

Nemožné skutečnosti / Erich von Däniken

Známý a oblíbený popularizárot archeoastronautiky Erich von Däniken své čtenáře opět zavádí do vzrušujícího světa našich předků, kteří zřejmě nežili tak, jak nám oficiální historické vědy říkají. Podle Ericha von Dänikena a stoupenců jeho teorií se celý svět halí do závoje otazníků. Jak a proč postavili svoje monumentální stavby civilizace, které k tomu neměly prostředky, know-how a vlastně ani důvod? Musí se veškeré poznatky o světových dějinách pod vahou nových důkazů přehodnotit?

Online katalog

Filmový festival Jeden svět praskne vaši ochrannou bublinu

Narušit předsudky, pohodlné nevědomí a fámy šířené českou společností - to je cílem festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který své publikum přivítá výzvou „Praskněte své bubliny!“. Jeden svět do Loun zavítá jíž počtvrté, a to od 7. do 11. dubna 2015.

Multivíkend lounské knihovny

Víkend v lounské knihovně byl skutečně pestrobarevný - v kavárně debatovali inženýři o hardwaru Arduino, v kongresovém sále zněla poezie z úst dětských recitátorů, v klubovně se hrály hry ve velkém. Na třech akcích se sešlo téměř 400 lidí! Knihovna s přívlastkem multifunkční dostála svého jména.

Knihovníci v roli tanečníků

Střevíc za nejlepší choreografii a stříbrná medaile za plesovou formaci

Lounští knihovníci a přátelé knihovny se představili v roli tanečníků – plesovou formaci s názvem „Jednou večer v knihovně“ s nimi připravila Kateřina Čechová z Taneční školy Fénix Louny.

Zveme vás na Dny deskových her do Klub(ovny) Luna

Ve dnech 28. a 29. března (sobota - neděle), oba dny od 14.00.

Vyberte si z široké nabídky našich deskových a společenských her, nebo si přineste vlastní a hrajte s přáteli, zapojte se do turnajů a pobavte se!

Expediční jachting s Tomášem Kůdelou

Zájemci o cestování mohli v Městské knihovně Louny navštívit další zeměpisnou přednášku. Ve středu 14. ledna začal v Městské knihovně Louny další cyklus zeměpisných přednášek. Tentokrát nešlo o lounského cestovatele, ale vyprávění se ujal Tomáš Kůdela z Prahy, který se od roku 2001 věnuje expedičnímu jachtingu. Již od dětství ho lákala touha vydat se na otevřené moře. A právě v roce 2001 se mu podařilo v Chorvatsku udělat kapitánské zkoušky. Tak si splnil svůj sen a začal podnikat různé expedice. O své zážitky se podělil se čtenáři lounské knihovny. Návštěvníci se tentokrát vydali na putování evropskými moři a Atlantickým oceánem. Zastavili se na Kapverdách i dalších zajímavých místech, vystoupili na sopku Stromboli a podívali se z paluby lodě na delfíny i velrybu. Celou přednášku doprovázelo promítání filmu z různých expedic a velmi poutavé vyprávění pana Kůdely.

Lounští knihovníci prolomili limity návštěvnosti

Městská knihovna Louny zveřejňuje výsledky své celoroční práce, tým zaměstnanců knihovny může být naprosto spokojen s přízní návštěvníků a čtenářů. V číslech dopadl rok 2014 skvěle, porovnání s rokem 2013 v hlavních statistických údajích: knihovnu navštívilo 157 738 lidí (+8102), počet registrovaných čtenářů zůstává v podstatě stejný 4164 (-18), z toho dětí do 15 let věku 1333, právě u této kategorie dochází k poklesu.

Novoroční slosování zná své vítěze

Dne 5. ledna 2015 proběhlo v Městské knihovně Louny pravidelné novoroční slosování o ceny. Do slosování se mohl zapojit čtenář knihovny, který si v období od 18. prosince 2014 do 4. ledna 2015 vypůjčil při jedné návštěvě alespoň 10 dokumentů libovolného formátu a  vložil svůj výpis ze čtenářského konta do osudí.

Husovy Louny 2015

"Třeba jsem vás, nejmilejší, nespatřil očima vnějšíma, nýbrž jen vnitřníma, doslýchám přece o Vaší pevné víře a lásce k Bohu a jeho evangeliu, jak vás sám Spasitel sjednotil u víře, pokoji, lásce a poslouchání slova Božího, takže vaše svornost a jednomyslnost má přede všemi obcemi království Českého přední místo v mém srdci."

Na výlet s knihovnou

V rámci prázdninového programu připravila Městská knihovna Louny pro své návštěvníky 30. července v cyklu „Poznáváme památky severních Čech“ výlet do Kadaně. První zastavení bylo na úpatí jednoho z kadaňských vrchů a to ve františkánském klášteře. Výletníci se seznámili se životem v klášteře v průběhu věků a navštívili i přilehlou okrasnou a užitkovou klášterní zahradu. Následovala příjemná procházka do malebného historického centra města. Dalším zastavením byl kadaňský hrad a Katova ulička, nejužší ulička v České republice. Po namáhavém dni se všichni unaveni, ale spokojeni a plni zajímavých dojmů vrátili zpět.

Pokud právě řešíte co s volným časem, sledujte program Městské knihovny Louny. Více na www.mkl.cz

Jana Hrbková a Ilona Konířová

Fotogalerie

FEGIMASKABLAKYYY

Výstava studentů Katedry výtvarné kultury PF UJEP v Ústí nad Labem

Od 19. 4. do 1. 6. 2014 je v Městské knihovně v Lounech k vidění výstava studentů Katedry výtvarné kultury PF UJEP v Ústí nad Labem. Představuje činnost studentů bakalářského studia jednooborové a dvouoborové výtvarné výchovy.

Čtenářská rodina roku 2014

Knihovny a knihovníci se každoročně snaží oceňovat své věrné čtenáře a posilovat tím jejich vzájemný vztah. V letošním roce Svaz knihovníků a informačních pracovníků u příležitosti 20. výročí mezinárodního roku rodiny věnoval celostátní kampaň Čtenář roku nejaktivnějším čtenářským rodinám.

Lounští cestovatelé sobě - Mexiko

Chcete strávit zajímavý večer? Navštivte zeměpisnou přednášku v Městské knihovně Louny. Ve středu 5. 2. 2014 se v knihovně opět sešli příznivci zeměpisných přednášek a virtuálního cestování.

Základní informace o přehlídkách v roce 2014

Vážení a milí kolegové, vážené a milé kolegyně,

přátelé divadla a poezie, dovolte, abychom Vás následujícími materiály informovali
o termínu a základních propozicích přehlídek, které v roce 2014 pořádá Městská knihovna Louny:

Světové dny v knihovně

 „Dnes o Ukrajině a Ukrajincích“ je pokračováním cyklu Světové dny v knihovně. První Světový den se věnoval vietnamské kultuře a vietnamské komunitě žijící v našem regionu. Návštěvníci minulého Světového dne se v Městské knihovně Louny setkali s tradiční vietnamskou kuchyní, tancem, hudbou, módní přehlídkou, promítáním dokumentů a také se mohli zúčastnit několika workshopů. Pro dospělé byly připraveny kurzy tradiční vietnamské kuchyně. Mladší návštěvníci si v rámci výtvarné dílny vytvořili vietnamské klobouky.

Magnesia Litera - Kosmas cena čtenářů

Napište, která kniha vydaná v roce 2012 vám líbila nejvíc. Vybírejte z původní české beletrie (próza, poezie, knihy pro děti). Vítězná kniha bude vyhlášena 24. dubna v přímém přenosu České televize. 500 vylosovaných čtenářů získá poukázku v hodnotě 200 Kč na nákup knih v internetovém knihkupectví Kosmas.cz nebo síti prodejen Kosmas. Uzávěrka hlasování je 18. dubna.

Salon Vrchlický

17. únor 1853, Louny – to se píše v rodném listě Emila Frídy, tedy Jaroslava Vrchlického, který se před 160 lety v Lounech, nebo možná  cestou do Loun ze Slaného…, narodil. V Lounech sice téměř nežil, přesto ho město považuje za jednu z významných literárních  osobností města.

Mezinárodní den dobrovolníků

V roce 1985 byl 5. prosinec vyhlášen OSN Mezinárodním dnem dobrovolníků. Smyslem bylo celosvětově upozornit společnost na práci dobrovolníků a pokusit se ji ještě více zviditelnit a propagovat jak na národní, tak i mezinárodní úrovni. Ukazuje se, že stále více lidí na celém světě se inspiruje činností dobrovolníků a připojuje se k celosvětovému dobrovolnickému hnutí. Každý z dobrovolníků se má o co podělit a čím přispět.

Stáří není pro zbabělce

Třetí autorská hra divadelního souboru Třetí věk Louny je na světě.

Ti, kdo si pospíší a včas zakoupí vstupenku, mohou vidět premiéru 17. listopadu 2012 v 18:00 v knihovně. Předprodej vstupenek bude zahájen 1. listopadu od 9:00 hodin ve studovně.

Lounští Lounským na táborském TaBooku

Na přelomu víkendu 5. – 6. října proběhl v Táboře festival malých nakladatelů s mezinárodním zastoupením TaBook, kterého se zúčastnila i Městská knihovna Louny. Občanské sdružení Lounští Lounským představilo kromě svých předchozích publikací i zbrusu novou knihu Květy Tošnerové Štěstí je právě teď.

Konec okurkové sezony

Po odmlce během letních prázdnin se v září vrací do Městské knihovny Louny stále populárnější vzdělávací projekt pro seniory Třetí věk Louny. V pondělí 3. září se již posedmé otevřou všem studentům brány „univerzity“ k zápisu předmětů, který bude probíhat postupně od 9:00 hodin. V nabídce je připraveno na dvacet přednášek, seminářů či workshopů, od letošního školního roku jsou mezi novinkami předměty němčina, kreativní fotografie, ruční práce nebo českopis-Praha. Nových zájemců je již teď více než dost, očekává se dokonce překročení magické hranice 200 studentů.

Knihovna v číslech - zpráva za rok 2011

Městská knihovna Louny, nositelka titulu Městská knihovna roku 2011, se může pochlubit velmi pozitivními statistickými čísly. Dlužno podotknout, že nárůst sledovaných položek zaznamenává již předcházejících 5 let.

Čísla potvrzují, že knihovna získala titul právem, ale hlavně to, že Lounští svoji knihovnu opravdu maximálně využívají.

Fenomén Třetí věk startuje 1. září

1. září v 9:00 hodin začíná v knihovně zápis studentů do již fenomenálního projektu knihovny - Třetího věku.  Díky knihovně se i Louny staly univerzitním městem! To je jistě nadsázka, ale pro mnohé účastníky (letos již šestého ročníku) je projekt neodmyslitelnou součástí jejich života.

BEZ ZÁMKŮ 2011 - Tuchořice

STD (Sociálně terapeutická dílna) Jeroným při Městské knihovně Louny navázalo úzkou spolupráci s Ústavem sociální péče Tuchořice. Organizace se seznámily na společných kulturních a sportovních akcích, kde se uživatelé i pracovníci obou služeb měli možnost blíže poznat a navázat pracovně-přátelské vztahy. STD Jeroným představila uživatelům ústavu svou bohatou nabídku činností, které by doplnily jejich aktivity v rámci pobytové služby a rozšířili tak klientům paletu možností naučit se něco nového. STD Jeroným tímto způsobem získalo prozatím tři nové uživatele. Nicméně tím  spolupráce s Tuchořickými přáteli nekončí.

Do knihovny určitě v létě

Městská knihovna Louny zve všechny čtenáře do knihovny především v době volna. Léto je tradičně věnováno především rodinám. Každou středu mohou přijít děti se svými rodiči, prarodiči ...ale vlastně kdokoli do knihovny.

Novinkou je Čtenářův tajný deník, který obdrží čtenář při první akci, při každé další s ním bude pracovat a na závěr... to je právě velké překvapení.

Poprvé do mohou čtenáři přijít 13.7. v 9:00 hodin na akci Objevy a objevitelé.