Archiv akcí » 2017 » Listopad » Světové dny – Maďarsko

Světové dny – Maďarsko

Další Světové dny proběhly

Živá hudba, výuka maďarštiny, pravá gulášová polévka z kotlíku, výtvarný i jídelní workshopy, přednáška o maďarské literatuře. To vše mohli návštěvníci zažít v neděli 12. listopadu v prostorách Městské knihovny Louny.

Po Světových dnech o Vietnamu, Ukrajině, Francii, Japonsku, Slovensku a severských zemích bylo letos vybráno Maďarsko. Program začal vystoupením hudebního uskupení Huzavonó, které se opakovalo ještě třikrát. Kromě hraní jsme se od muzikantů dozvěděli historická fakta o vývoji typické maďarské hudby, nástrojů nebo krojů. Výuka maďarštiny pod vedením Jiřího Janušky z Katedry středoevropských studií FF UK proběhla pro velký zájem ve dvou blocích. Ze stejné katedry přijel i Evžen Gál, který přednášel o současné maďarské literatuře.

Velký zájem byl o výtvarný workshop. Pro nejmenší děti byly připraveny omalovánky s typickými maďarskými motivy, pro ty starší pak barevné potisky na trička, která si mohly odnést domů. Druhým workshopem byl gastro, kde si účastníci vyzkoušeli pravou budapešťskou pomazánku. Po celé odpoledne se vařila na dvorku v kotlíku gulášová polévka, která jistě zahřála během deštivého odpoledne.

Neděle uzavřela maďarské dny, které začaly ve středu 1. listopadu přednáškou, degustací regionálních vín a vernisáží fotografií, které budou k vidění v prostorách galerie knihovny do konce měsíce.

Velké poděkování patří spoluorganizátorce Katalin Provazníkové Kastner, která mimo jiné vedla gastro workshop, přednášku a je autorkou zmíněných fotografií. Akce byla realizována za finanční podpory Ministerstva kultury z programu Knihovna 21. století.

Ondřej Kunc

GALERIE