Třetí věk » Předměty » Retro - rodinné stříbro

Retro - rodinné stříbro

Předmět pro studenty 1. - 5. ročníku.

 

Lektorka:

Irena Hellerová

 

Anotace:

Rodinné stříbro je to, na co máme být hrdí. To, co vybudovali a udělali, čím se zabývali lidé od vzniku republiky do 60. let 20. století. Významní průmyslníci a slavné značky, úžasné ženy (některé nepříliš známé, ale významné svou činností), trávení volného času (lázně, spolky atd.), historie ženských časopisů a slavné novinářky. Prvorepublikové módní salony a historie módy. Zanikající řemesla a řemesla v první republice. Historie svateb. Advent, skvělé české výrobky, ozdoby atd. Historie vánočních a velikonočních pohlednic, jejich slavní autoři v 50. a 60. letech.

Kroje – regiony, vliv krojů na odívání – tzv. svéráz. Funkcionalismus a bruselský styl – dvě doby, dva styly praktické a krásné zároveň. Určování doby podle oděvů na starých fotografiích. Baťa a jeho škola práce. Slavní zahradníci. Kufry a kočárky…

To je jen stručný výčet přednášek oboru Retro – rodinné stříbro pro začátečníky i pokročilé. Pro pokročilé speciální lekce – např. o některých osobnostech, které se letmo mihly v jiných přednáškách, ale stojí za celou speciální lekci. A bude-li zájem, mohou si studentky zkusit oblečení do prvorepublikových šatů a doplňků a třeba je předvést ostatních studentům.

 

Časová dotace:

  • frekvence: 1x měsíčně (4 přednášky za semestr)
  • délka přednášky: 2,5 hodiny
  • rozsah předmětu: 2 skupiny (1. začátečníci a mírně pokročilí, 2. pokročilí)
  • maximální kapacita ve skupině: 33 studentů
  • rozvrh

 

 

Cena pro školní rok 2021/2022: 150 Kč / semestr

 


Změna lektorky či hodinové dotace vyhrazena.