Aktuality » Vítání prvňáčků mezi čtenáře

Vítání prvňáčků mezi čtenáře

Blížící se konec školního roku a uvolnění situace ve společnosti – to vše předznamenalo možnost uskutečnit pro letošní žáky prvních tříd „pasování prvňáčků na čtenáře“. Jedná se o tradiční akci, kterou pro školy organizuje Městská knihovna Louny. Při tomto slavnostním setkání jsou dětem milými průvodci patroni knihovny – Dobroslav Sečtělý, rytíř Řádu krásného slova, a knihomolka Jolka.

Pasování v letošním roce probíhá v příjemném prostředí dvorku knihovny. Děti nejprve svým hostitelům pomohou napravit neplechy, které způsobil neopatrným zacházením s knihami skřítek Zvídálek, a potom prokážou své čtenářské dovednosti. Následně mohou předstoupit před rytíře a být pasovány na čtenáře. Za své úsilí získají pasovací dekret, knížečku M. Kratochvíla Krtčí metro, záložku, placku „Už jsem čtenář“ a dárkový poukaz na první průkaz do knihovny. Ocenění si jistě zaslouží, protože naučit se číst a pochopit čtené není snadné. Důležité je, že to vše se dá natrénovat. A dětské oddělení knihovny jim nabízí příjemný prostor a velké množství knih rozmanitých žánrů i zaměření. Prostě každý si přijde na své.

Místní knihovníci však nepasují jen lounské prvňáčky. V rámci regionální funkce knihovny také navštěvují školy v okolních obcích, které mají svou místní lidovou knihovnu. V řadě z nich je pasování spojeno s krátkým zábavným programem pro celou školu. Úsměvy na tvářích dětí, pedagogů a někde i rodinných příslušníků dětí dávají knihovníkům dobrou zpětnou vazbu. Navíc je potěší noví dětští návštěvníci knihovny. Je tak dobře vidět, že jejich práce má opravdu smysl.

 

Jana Hrbková, hrbkova@mkl.cz

 

FOTOGALERIE