Aktuality » V Lounech se lidé potkali na dvorku knihovny na Férové snídani na podporu pěstitelů již po desáté

V Lounech se lidé potkali na dvorku knihovny na Férové snídani na podporu pěstitelů již po desáté

Letošní rok se spojila Městská knihovna Louny s Mateřskou školou Fügnerova a dopadlo to skvěle. Děti s pomocí paní učitelek a paní kuchařky připravily mnoho dobrot. Domácí pomazánky, muffiny, houstičky, palačinky nebo sušenky. Společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin jsme dali najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují naše potraviny. Tento komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě uspořádali dobrovolníci celkem na více než 140 místech České republiky.

Novinou letošního roku byl nápad kolegy Martina Chovance – Pokojovkový swap – jedná se o výměnu pokojových rostlin. Tato iniciativa vznikla na podporu znovuotevření Semínkovny & Lógrovny v Občerstvení a Sociálně terapeutické dílně Jeroným.

Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade, který je věnován spravedlivému obchodu. Pěstitelé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky si mohou vlastní prací vydělat na důstojný život a za své plodiny dostávají odpovídající odměnu. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.

Férové snídaně se pořádají celorepublikově od roku 2011. Na akcích se dosud setkalo a posnídalo zde na podporu pěstitelů přes 59 000 účastníků. Akce se konaly v téměř 400 městech a obcích po celé ČR. Nejaktivnější v pořádání akcí jsou v Brně, kde se společně snídalo dosud již na 20 místech. V Lounech se letos snídalo na dvou místech – na dvorku knihovny a v Pivním baru Zichovec.

„Fairtrade je nejen certifikační systém, ale i globální hnutí propojující pěstitele a spotřebitele. Lidé na Férové snídani dávají symbolicky najevo, že se zajímají o původ své kávy nebo čokolády. Když si koupíte potravinu, nebo například látkou tašku s logem Faitrade, víte, že pěstitel dostal za svou práci férovou cenu, na viděnou 10. Května 2025“ shrnuje Karolína Homonai – knihovnice lounské knihovny a organizátorka lounské férové snídaně.

 

knihovna