Aktuality » Přednáška historičky umění Věry Vostřelové O kolonii rodinných domů U Matky Boží v Lounech

Přednáška historičky umění Věry Vostřelové O kolonii rodinných domů U Matky Boží v Lounech

Jubilejní 20. přednáška cyklu Tajemství Loun první republiky byla tentokrát věnována významnému českému architektu Jindřichu Freiwaldovi a jeho projektu rodinných domků kolem kostelíka U Matky Boží.  Sešli se na ní studenti předmětu i sousedé z této čtvrti, kteří loni oslavili její stoleté výročí.

„Kotěrův nadaný žák Jindřich Freiwald získal v Lounech zakázku patrně na doporučení jeho slavného učitele Jana Kotěry, který v Lounech realizoval projekt zahradní čtvrť již dříve“, vysvětlila Věra Vostřelová.  Architektonická kancelář Freiwald a Bőhm navrhla tehdy dostavbu rodinných domů do dříve již částečně zastavěného prostoru. Přednáška byla pro názornost doplněna promítáním fotografií a celou řadou stavebních plánů a map.

Domky tu dodnes stojí a slouží svým současným majitelům, ačkoli původní vzhled domků postupně mizí pod novodobými fasádami. I tak tato čtvrť patří k nejhezčím částem současných Loun a její obyvatelé tvoří i v přítomnosti komunitu, která se společně schází a připomíná si historii místa i osobnosti, které stály při jejím vzniku.

 

Jitka Andrlová, MKL