Aktuality » Knihovna vystavuje výšivky

Knihovna vystavuje výšivky

Studentky oboru tradiční slovanská výšivka zakončily v těchto dnech první ročník svého studia v projektu Třetího věku knihovny. Nejsou v tomto oboru výtvarné činnosti žádnými začátečnicemi. Na své první výstavě představují jednak své současné školní práce, ale i své dříve vytvořené soubory výšivek.

Velkou pozornost si získal především cyklus vyšitých obrazů podle motivů jednotlivých ročních období od Josefa Lady. Jak příznačné – vystavit Ladovy vyšívané obrázky v knihovně, která si letos připomíná 135. výročí narození tohoto českého klasika. Ještě zajímavější souvislostí je, že autorkou tohoto díla je dlouholetá knihovnice lounské knihovny Jana Špírková.

„Na hodiny vyšívání se těšíme. Panuje v nich příjemná a uvolněná atmosféra. Navzájem si předáváme zkušenosti i vzory a nápady na výšivky.  Při práci si i rády zazpíváme. Pro příští rok se těšíme na vyprávění o jednotlivých oblastech republiky a jejich tradičních krojích a tradici výšivek. Téma jsme zahájily už na konci školního roku, kdy jsme navštívily lounské muzeum a přednášku o lounském kroji znovu vytvořeném v době první republiky,“ řekla Jana Špírková.

Skupina se těší na pokračování kurzu v novém školním roce a ráda mezi sebe přijme i nové adeptky tohoto tradičního řemesla.

 

Jitka Andrlová