Aktuality » Knihovna je majákem Vašeho života

Knihovna je majákem Vašeho života

Heslo lounské knihovny znovu nabývá na síle! S knihovnou nezabloudíte, knihovna je, a bude, majákem Vašeho života. Uzavření knihovny v rámci nařízení při stavu nouze ještě neznamená, že utichnou veškeré aktivity. Knihovníci přecházejí do režimu poskytování e-služeb experimentálního charakteru. Snaží se udržet kontakt se svými čtenáři, zabavit děti, ulehčit lidem situaci, která nastala, podporovat optimistickou náladu a zdravou mysl.

Městská knihovna Louny (MKL) již první den nouzového režimu otevřela dva programy, prostřednictvím prvního se snaží informovat o doručování literatury až ke dveřím domů, druhým neztratit kontakt s dětmi.

Řekni babičce…

řekni babičce, dědovi, sousedce v letech… prostě všem, kteří si zprávu na facebooku o nové službě knihovny nepřečtou. Knihovna nabízí službu dovážky knih do domácnosti všem, kteří nemohou (nebo nechtějí) momentálně osobně přijít.

Pomoz nám a informuj lidi – čtenáře kolem sebe o zřízení horké linky do knihovny na čísle 734 521 902, denně pondělí – pátek od 8:00 do 10:00 mohou zájemci volat a objednávat knihy, které jim knihovna v domluveném čase doručí ke dveřím. Na lince bude sedět knihovnice Marcela, ta operativně domluví podrobnosti bezpečného doručení literatury.

Objednávat knihy lze také na e-mailu objednavky@mkl.cz. Identifikačním znakem pro komunikaci je číslo čtenářského průkazu.

Řekni babičce… je e-kampaní, která může pomoci starším a osamělým lidem v kontaktu se světem, tak byla původně myšlena. Se změnou pravidel MKL přistupuje k doručování všem, kteří bydlí v Lounech. Knihy doručují knihovníci, kteří se dobrovolně k úkolu přihlásili, jsou zdrávi a dodržují přísná hygienická opatření, aby neohrozili sebe ani čtenáře, kterým doručují. Proto služba „ke dveřím“ a pouze jednosměrná, zpět se dokumenty do knihovny dostanou po skončení nouzového stavu.

Studio Knihovna dětem

Studio vysílá 2x denně od pondělí do pátku, v 10:00 pro předškolní děti, od 15:00 pro mladší školní děti. Knihovna vysílá prostřednictvím facebooku, zájemci mohou živě sledovat, pokud jsou fanoušky stránky Knihovna dětem. Jedinou technikou je mobilní telefon, studio zcela improvizované, takže jde o obsah, nikoli technickou dokonalost. Děti se setkají s postavičkami z knih, poslechnou si pohádku, namalují obrázek, pobaví se, potěší a zabaví.

Akce, které měly proběhnout v čase nouzového stavu

MKL se snaží najít nové termíny pro velké akce, ty malé ruší, termíny bude průběžně oznamovat dle aktuální situace. Jedná se především o recitační přehlídky, hudební festival, výuka projektu Třetí věk a také knihovnický ples, ten má svůj náhradní termín, a to 10. 10. 2020. Vstupenky zůstávají v platnosti, anebo se mohou vrátit po uplynutí nouzového stavu.

Čtenáři mají všechny dokumenty (knihy, CD, DVD, BD, časopisy, hry…) automaticky prodlouženy do 14. dubna, knihy pak mohou vracet a prodlužovat v období od 15. – 25. dubna. Anebo MKL znovu dokumenty prodlouží, pokud by nastaly nové okolnosti.

A co dělají knihovníci?

Především revidují fond, uklízejí, vyřazují knihy a připravují půjčovny pro dospělé k malování. Čtenáři se tedy mohou těšit na vymalovanou knihovnu, vytříděný fond a nové aktivity, které zatím MKL připraví, mimo jiné pravidelné promítání letního kina, nový obsah příměstského tábora či exkurze pro studenty Třetího věku.

Zaměstnanci knihovny jsou vesměs zdrávi a zdraví a pozitivní mysl přejí všem lidem. Těší se na brzké zklidnění situace a běžný provoz.

Pro komunikaci je nyní ideální facebook, webové stránky či veřejná telefonní čísla do MKL.

 

13.3.2020

Dagmar Kučerová, ředitelka