Aktuality » Jak se dělá detektivka

Jak se dělá detektivka

Pokud jste během týdne 12. – 16. července navštívili v Lounech Masarykovy sady, zejména pavilon A, mohli jste se stát svědkem zločinu a to nejen jednoho. V prostorech pavilonu se sice převážně vraždilo a loupilo, ale probíhaly zde i výslechy, zkoumání stop a sestavování profilu zločince. Konal se zde, pod záštitou Městské knihovny Louny, příměstský divadelní tábor s názvem Jak se dělá detektivka.

Tábor měl dvě roviny, ty se v závěru týdne spojily prostřednictvím tří divadelních představení s detektivní zápletkou, které si děti samy napsaly a nazkoušely.

Divadelní část tábora vedla Oksana Kaplanová, která na Základní umělecké škole Louny vyučuje Literárně dramatický obor. O detektivní blok se postarala knihovnice Johana Prošková.

Mladých detektivů bylo celkem čtrnáct a jejich věkové rozpětí bylo od osmi do třinácti let.

Děti si v průběhu týdne osvojily základní herecké dovednosti, zjistily, co všechno musí obsahovat správná detektivka, a seznámily se s chodem – nejen Vrchlického – divadla, jehož komentovaná prohlídka byla pro všechny překvapením.

Během pěti dnů vznikla na sále pavilonu výstava obsahující scénáře, dialogy, myšlenkové mapy věnující se detektivce a divadlu, galerii postav, motivů a prostředků objevujících se v detektivních příbězích. Díky této přípravě si mladí divadelníci ujasnili, o čem bude jejich hra. Ve skupinách vymysleli název příběhu, scénář, rozdělili si role a připravili kulisy. Nazkoušeli celkem tři krátké divadelní výstupy – Toxic houbu, Mafiány z dostihů a Loupež Granka, které poslední den tábora představili publiku, skládajícího se z řad rodičů, prarodičů a sourozenců. Pro většinu dětí to byl vůbec první herecký zážitek, a i když se nervozita dala doslova krájet, všechny odvedly skvělou práci, což jim potvrdil velký, zasloužený potlesk od diváků.

 

Johana Prošková