Aktuality » ČTENÁŘKA ROKU 2024

ČTENÁŘKA ROKU 2024

Městská knihovna Louny má svou čtenářku roku 2024, zároveň je to i krajská vítězka, velkým potěším pro lounské je, že domů přivezla i celorepublikovu cenu

ČTENÁŘKOU ROKU 2024 je Magdalena Žáčková. Je jí bezmála šest let a už nás okouzlila svou láskou ke knihám. Magdalena pravidelně každý večer čte s maminkou. Je účastnicí našich programů pro nejmenší, zejména programu Bookstart, s knížkou do života, kam dochází od svých 10 měsíců, přišla tedy více než 100 krát. Velmi ráda navštěvuje Noc s Andersenem, Den pro dětskou knihu, nebo Děti na startu. Zajímaly ji také pohádky v anglickém jazyce, které pro děti v dětském oddělení četla rodilá mluvčí.

V současné době chodí Magdalena do lounské Montessori školky, nemá proto tolik času na dopolední programy v knihovně. Chodí tedy spolu s maminkou a sestrou Natálkou půjčovat knihy odpoledne, nebo během víkendu. Na otázku, která je její nejoblíbenější kniha odpovídá, že má ráda všechny knihy na světě. Když si má vybrat tu nejoblíbenější, jmenuje tyto „Z deníku kocoura Modroočka“ a „Paní Láryfáry“. I když ještě nečte sama, s velkým zájmem naslouchá. Ať už mamince nebo paní knihovnici během pravidelných pátečních sezení u knih.

Vypovídající je příhoda z oslavy jejích narozenin, kdy si jako program pro své kamarády přála předčítání z knihy „Aport, Fousku“, která je současnou nejvíc nejoblíbenější knihou.

Magdalena chodí pravidelně, jednou týdně a mimo dětských knih si také půjčuje audioknihy, které pak poslouchají při cestách autem. Nejprve si půjčovala knihy na maminky průkazku, ale to jí pak přestalo stačit a chtěla se sama stát čtenářkou, v průběhu let si v lounské knihovně vypůjčila 157 knih.

Klubko Drsného Severu – konkrétně předsedkyně Karolína Homonai a místopředsedkyně Janka Drbohlavová – prostudovaly všechny čtyři kandidáty, kteří byli nominování za Drsný Sever a jako krajskou vítězku zvolily Magdalenu Žáčkovou.

Cenu za Drsný Sever předala předsedkyně SKIP Drsný Sever Dagmar Kučerová 12. března během vernisáže výstavy Rozkvetlá louka, která je k vidění v dětském oddělení lounské knihovny.

Magdalenu ocenění velmi potěšilo a zároveň to v ní vyvolalo velkou vlnu zodpovědnosti. Nyní chce číst a chodit do knihovny mnohem více.

Velmi nás těší, že je Magdalena celorepublikovou vítězkou. Její nadšení a otevřenost ke světu knih jsou nakažlivé, a věříme, že by tato malá čtenářka mohla být inspirativní pro ostatní děti a jejich rodiče. Každý chceme mít svůj vzor a svého hrdinu.

 

Karolína Homonai, MKL

předsedkyně Klubka Drsného Severu