Aktuality » Církevní život v Lounech za první republiky

Církevní život v Lounech za první republiky

Studenti Třetího věku tentokrát besedovali na téma církevního života v Lounech s hosty přednáškového cyklu Křesla pro hosty v autentickém prostředí. Do kostela Českobratrské církve evangelické nás pozval farář Tomáš Pavelka. Druhým besedujícím byl lounský muzejník, katolík Jaroslav Havrlant. Pro něj jsou otázky kolem církevního života v Lounech napříč staletími osobním tématem.

Studentům představil a s velkým zaujetím komentoval prezentaci, která je celoživotně doplňovaná o nové fotografie a údaje. Přednáška byla poutavým líčením úspěchů i peripetií, které provázely lounské církve od 19. století až do současnosti. Vyhrocený spor lounských věřících o kostel sv. Mikuláše se v době první republiky dostal až k poslancům parlamentu. Nakonec nezbylo než gotickou chloubu města pod záminkou oprav na čas pro všechny strany uzavřít.

Bylo velmi potěšující vidět, že oba přednášející, ač každý z jiné církve, se navzájem doplňovali a vzájemný dialog nad tématem je očividně bavil. Po sto letech vládne mezi církvemi v Lounech klid a mír. S tímto cílem naši předci vybudovali ve městě v době první republiky hned dva nové funkcionalistické kostely. Stálo je to tehdy nejen velké ušetřené a vypůjčené finanční částky, ale i mnoho hodin odpracovaných pro společnou věc.

 

Jitka Andrlová, MKL