Třetí věk » Články » Školní rok 2014 / 2015 » Bibliotour aneb Šlapeme se svojí knihovnou

Bibliotour aneb Šlapeme se svojí knihovnou

Jedinečný červnový cyklomaraton pro své čtenáře připravily knihovny v Klášterci nad Ohří, Chomutově, Litvínově, Jirkově, Mostě, Lounech, Postoloprtech, Žatci, Podbořanech a Kadani.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků regionu Chomutovsko připravil CYKLOMARATON na podporu knihoven regionu! Jízda má poukázat na to, že se knihovny mění a mají moderní neotřelý přístup hlavně ke svým čtenářům, kterým chtějí nabídnout zajímavé zážitkové aktivity. Akce je určena pro širokou veřejnost, startující ani nemusí být čtenáři knihoven.

„Každý může jet od knihovny ke knihovně, nebo se prostě připojit kdekoliv na trase a jet se svými knihovníky libovolně dlouhý úsek. Trasa není příliš náročná, vede lehkým terénem a je vhodná i pro zdatnější děti,“ říká hlavní organizátor akce Martin Biša, ředitel klášterecké knihovny.

Etapy začínají a končí u zúčastněných knihoven. 5. 6. začíná první etapa v 12.30 u klášterecké knihovny. Trasa dále vede přes knihovny v Chomutově, Jirkově a končí v Mostě. Je dlouhá 47 km. 6. 6. v 9.45 startuje druhá etapa od litvínovské knihovny do Loun, která měří 42 km. Vede většinou vedlejšími silnicemi přes Záluží, Komořany, Bylany, Nemilkov, Lišnice, Polerady, Volevčice, Počerady, Břvany, Lenešice až k lounské knihovně na náměstí. 7. 6. cyklomaraton uzavře třetí etapa, která začíná v 9.45 od lounské knihovny do Kadaně a účastníci překonají 58 km.

Pro bezpečnost cyklistů je nutné, aby měli všichni cyklistickou přilbu. Každý účastník jede na vlastní nebezpečí, což stvrdí podpisem prezenční listiny. Zdatnější děti do 15 let věku mohou jet pouze v doprovodu rodiče. Mladí lidé 15 – 18 let věku mohou jet sami, ale s písemným svolením rodiče, které odevzdají na startu.

„Cyklomaraton je hlavně myšlen jako zážitková jízda, nejde o to, být někde první, naopak, chceme udržet „peloton“ co nejvíce pohromadě. Rychlíci se tedy budou muset přizpůsobit tempu pomalejších. Na druhou stranu bychom ale chtěli udržovat slušné turistické tempo,“ dodává Marcela Güttnerová, ředitelka zapojené litvínovské knihovny.

Pořadatel zajišťuje doprovod znalý plánované trasy. Minimálně dva cyklisté budou označení triky nebo vlaječkami s logem akce, které vytvořil ilustrátor dětských knih Adolf Dudek. Doprovod poveze lékárničku a technickou první pomoc (lepení, pumpu, nářadí). V průjezdních a cílových knihovnách bude možnost doplnění vody a drobného občerstvení. Pořadatel ale NEZAJIŠŤUJE dopravu z cíle etapy zpět domů a lékařskou pomoc při rozsáhlejším úrazu. V tom případě je nutné volat LSPP (průkazky pojišťovny s sebou). Pořádající knihovny také v průběhu celé akce neručí za škody na zdraví ani materiální škody, které se přihodí účastníkům v průběhu nebo v souvislosti s akcí. Každý účastník, který pojede alespoň jednu vypsanou etapu, obdrží placku s logem akce a drobný dárek jako poděkování za podporu knihovny a za účast v cyklomaratonu.

 

PLAKÁT