Aktuality » Městská knihovna Louny v roce 2017

Městská knihovna Louny v roce 2017

Uplynulý rok se dá pragmaticky zhodnotit prostřednictvím statistických výkonů: do knihovny přišlo 151 028 návštěvníků, průkazku vlastnilo 4 516 čtenářů (32,66% muži, 67,34% ženy). Téměř 19% registrovaných čtenářů tvoří senioři, 39% žáci a studenti, 4% předškoláci, zbytek jsou tzv. pracující. Tradičně mají registraci zdarma majitelé ZTP karet a senioři nad 80 let věku.

Čtenáři si loni půjčili 260 657 knihovních jednotek, bylo to 183 911 knih, 27 509 periodik, 49 237 ostatních dokumentů (DVD, CD, brožury, přílohy…). Z cizojazyčné literatury se nejvíce půjčují knihy v angličtině - 1 156 knih, v němčině 207 knih, ve slovenštině 167 knih, v ruštině 38 knih, ve španělštině 41 knih, ve francouzštině 94 knih.

Na jednoho registrovaného čtenáře připadá 58 půjčených knih ročně. Nejčtenější knihou z oddělení beletrie byla kniha Okamžiky štěstí (Patrik Hartl) - půjčila se 59x, v naučném oddělení (stejně jako loni) Louny - historie, kultura, lidé - 48x. V hudebním oddělení kraloval film Rychle a zběsile - půjčil se 60x, co se týče periodik - vítězí Lidové noviny, které se půjčily 717x. Tradičně knihovně pomáhají dobrovolníci - loni odpracovali, především při zajištění kulturních a vzdělávacích akcí, 1408 hodin. Kulturních akcí připravila knihovna 256, vzdělávacích, které tvoří především programy pro seniory a děti, bylo 1656. Nepořádní čtenáři zaplatili 107 180 Kč za upomínky, za 531 275 Kč knihovna zakoupila nové knihy.
Zaměstnanci knihovny absolvovali celkem 706 hodin dalšího vzdělávání, což je v průměru 32 hodin na jednoho zaměstnance.

Historicky největším a nejúspěšnějším projektem je Třetí věk, momentálně ho navštěvuje 395 studentů, mohou si vybrat z 31 předmětů. Studenty vyučuje 25 lektorů, většinou externistů.

Přestože knihovna musela věnovat mnoho času čtyřem kontrolám, z nichž tři z nich přišly na udání, a zaplnily v podstatě celý rok 2017, získala všechna prestižní knihovnická celorepubliková ocenění: Kamarádku knihovnu (nejlepší dětské oddělení v ČR), Městskou knihovnu roku v počtu obyvatel do 20 tisíc se zvláštním oceněním za vzdělávací a komunitní aktivity, OKNA (O knihovnických aktivitách) a titul nejlepší dětské knihovnice pro Janu Hrbkovou. Rok 2017 byl tedy mnohobarevný, na jedné straně zloba, závist, zášť spojená s brutálním zpolitizovaným útokem na vedení knihovny, na druhé straně obrovská radost z ocenění odborné knihovnické veřejnosti, jakož i radost z podpory stovek čtenářů, příznivců a návštěvníků knihovny.

Rok 2018

V roce oslav výročí republiky slaví své výročí také knihovna - 125. narozeniny. K oběma chystá mnoho akcí, oslavy výročí republiky připomene prostřednictvím přednáškového cyklu s jednoduchým názvem Republika, přednáškou zahájí historik V. A. Hons, hovořit bude o bývalé i budoucí soše T. G. Masaryka, například v únoru pak emeritní ředitel ústecké vědecké knihovny A. Brožek vysvětlí okolnosti vzniku československé státní vlajky, cyklus se bude věnovat především státnosti a důležitým okamžikům československých a českých dějin.

V rámci narozenin knihovny si budou moci zájemci připomenout všechna sídla této instituce. Důležité výročí slaví také divadelní soubor Třetí věk Louny - 10 let od svého založení. Svoje narozeniny oslaví společně s dalšími divadelníky malým festivalem amatérského divadla.

Největší událostí a místem, kde může knihovna ukázat vše, co umí, bude však zcela jiný prostor. Svoji komunitní roli posílí provozováním nového provozu na lounském výstavišti - do správy jí, pravděpodobně, bude svěřen zrekonstruovaný pavilon A, rovněž amfiteátr. Pavilon A bude otevřen sezónně (denně) - v horním patře totiž bude kavárna, konat se zde budou kulturní, společenské, ale samozřejmě i taneční a sportovní akce. Hlavní účel - výstavnictví - bude potržen úvodní výstavou LUDĚK (lounská - dětská - kniha) - festivalem dětské knihy s velkým doprovodným programem. A především závěrečnou - miniaturní krajinskou výstavou, která by chtěla představit stejné instituce jako ta v roce 1931. V pavilonku se budou konat také pěvecké festivaly, taneční soutěže, gastro víkendy a mnoho dalšího. Svoji vizi a podrobný program představí knihovna teprve po podpisu smlouvy s nájemcem prostoru.

Hlavním tématem však zůstane v programu knihovny knihovnictví. V dubnu budou Louny hostit celostátní soutěžní přehlídku dětských knihovníků - OKNA, tradičně několik krajských postupových přehlídek poezie a divadla. Příznivci knihovny se mohou těšit na všechny tradiční akce.

na Tři krále, 2018
Dagmar Kučerová, ředitelka MKL